Да ти кажа, това сега по естествен начин би трябвало да ен е толкова важен проблем, но на мен ми е доста интересно.
Един приятел - историк, с когото винаги ми е приятно да разговарям, обобщаваше в подобни случаи, че империите успяват (в някакъв етап от време) да трансформират резултатно растящите вътрешни противоречия във външна агресия.
Аз разбирам доста добре твоята теза, но бях изненадан от намесването на категорията империя. То нали горе-долу трябваше да представлява : някакво държавно образувание, при което някой е завладял съседите си (че може и не само тях) и се управлява от един център, воглаве с император, който получава властта по наследство. От прогимназията насам не ми се налагало да декламирам дефиниция на империя, ама дано да съм приблизително във вярната посока.
Добре, ясно е, че всъщност "импероподобен" е нещо като символ, алегория. Няма да споря с академика.
Накрая на поста си ползваш понятието тех. зони. Това го възприемам повече. По ми иде да видя един свят, който е конструиран полицентричмно, като някакви съревноваващи се икономически зони, но не малко на брой. С известно усилие бихме могли да си представим, кои ще са те.
Европа уж беше най-напред, но се оказа, че моделът е сбъркан. Що така от този континент напоследък се пръкват все сбъркани модели
В Северна Америка има доста свършенаработа в тази насока.
За моя изненада преди няколко дни видях един кратък репортаж от тристрана среща между Китай, Япония и Южна Корея. Оказа се, че още от 1999 са започнали преговори за някаква зона за икономическо сътрудничество и свободна търговия и вече са проведени много кръгове, а тази информация тотално съм я пропуснал досега.
Централна и Южна Америка също нещо си говореха.