http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2012-07-02&article=415124Пълен назад за кредитите
Спад при потребителските, отпуснатите ипотечни не покриват и разходите за реклама на банките
И през май кредитирането не носи добри новини за банките. Гражданите продължават да ги заобикалят - спадът при вземането на кредити е 1% само в рамките на един месец. Общата сума на потребителските заеми в края на май 2012 е 7,46 млрд. лв., а спадът на годишна база е около 90 млн. лв., сочи статистиката на БНБ. Последните добри новини в потребителското кредитиране са от 2009 г., когато банковата ни система е отбелязала ръст от 6,9 на сто. Оттогава нещата вървят все назад. Отпускането на жилищни кредити е малко по-добре, но резултатите в никакъв случай не са успокоителни. Към 31 май 2012 г. отпуснатите заеми за дом са 8,7 млрд. лв., което е минимален ръст на годишна база от около 30 млн. лв. С тези пари банките не могат да си покрият разходите за реклами и промоции, коментират експерти. Да не забравяме, че в съвсем недалечното минало ръстовете при тези кредити гонеха 100-те процента.
Все пак светлина в тунела има и тя идва от бизнеса. Към края на май т. г. отпуснатите фирмени кредити възлизат на 33,8 млрд. лв. Годишният ръст спрямо същия период на 2011 г. e 5,5% или близо 2 млрд. лв. 75% от това нарастване наистина е през втората половина на 2011 г. Тези числа дават основание да се предполага, че кризата разхлабва примката си и предстои оживление в икономиката. Това обаче важи особено за миналата година, докато през тази бизнесът пак показва признаци, че се страхува да взема пари назаем, които не е сигурен как ще ги връща. Лошото ще е, ако тенденцията към забавяне растежа на корпоративното финансиране продължи и през втората половина на 2012. г. Защото по правило икономиката трябва да дръпне напред солидно, за да може това да се почувства и от хората и те да започнат да купуват повече или да теглят заеми от банките.
Поводите за страхове нарастват, като се види, че лошите заеми за периода са 9,9 млрд. лв. Техният размер е много по-висок от ръста на всички новоотпуснати кредити. Което пък показва, че все повече фирми и граждани не могат да си плащат задълженията.