И двете си имат плюсове и минуси. Като цяло, кой каквото няма - това иска. Селяните си мечтаят за апартамент в града, а гражданите за къща на село.
Къщата на село:
+Двор (барбекю, детски кът, басейн, сауна - не са
никак евтини, особено поддръжката на басейна);
+Чист въздух;
+Тишина;
+Няма ги алергиите от мръсотията;
+Нямаш проблеми с паркирането;
-По-скъпа и времеотнемаща поддръжка;
-Транспортни разходи и пълна зависимост от автомобила (такситата не ходят по селата);
-Липсват читави детски градини, училища, магазини, аптеки и др.;
-Напрежението е 170 волта и като спре тока може и седмица да го няма;
-По-трудно опазване от набези;
-Евтиното отопление изисква да се носят дърва;
-Всекидневното извънградско шофиране на семейството, носи известен риск.
Апартамент:
+Удобен транспорт и магазини;
+Детски градини и училища;
+Почти не мислиш за поддръжка;
+Бързо отстраняване на всякакви аварии;
+Достатачна е една кола, а дори може и без автомобил.
-Мръсно и шумно;
-Ако нямаш гараж, паркирането не е приятно;
Цената е много интересна. Защото ако живееш в къща, то парите, които ще даваш за колите и подръжката на къщата, можеш да даваш за наем на апартамент. Или излиза, че къщата е много по-скъпа. Понеже нестига, че купуваш парцел, и се занимаваш да строиш, а накрая плащаш и "наем"
Като цяло моето мнение е, че ако човек може да си позволи да поддържа къща и най-важното - има желание за това, то той трябва да се съобрази с момента. А именно детето му да е от 3 до 10 годишно или от 18 нагоре. Когато е от 3 до 10 сутрин се кара на детска градина/начално училище със занималня и вечер се взима. За 8-те години от 10 до 18 трябва да се живее в апартамент и след това може пак на село, а ако детето не се е отделило, то вече може да му се купи кола.
Възможно е да се намери някаква златна среда, като къщата е в някой квартал на големия град с удобен градски транспорт и маршрутки, а не на село, но там местните много се оядоха понеже продадоха нивите на високи цени и доста време ще могат да чакат. А да не говорим, че продават на някакви черни пътища, където за теб и колата е по-добре и по-бързо да караш още 20 км по асвалт, отколкото 1 км по безпътя. Този вариант беше удачен до 2005-та, защото тогава апартаментите се бяха балонизирали (тепърва новото строителство увеличаваше предлагането), а парцелите в такива квартали бяха по 10-20 евро/кв. а след това литнаха до 200.
Друг важен фактор за цените на парцелите е доколо ще паднат цените на апартаментите. Голяма част от купувачите на парцели от преди 2-4 години купуваха, защото вместо да дадат 150 000 евро за апартамент, предпочетоха да купят парцел за 40 000 и да построят 150 квадрата къща за още 45 000. А да не говорим за по-големите фамилни къщо от по 300-400 кв. Продават 2 апартамента и с парите строят жилище за 4 семейства. Но когато апартаментите се доближат до себестойността си (която е по-ниска от себестойността на къща поради мащаба), то никой няма да има сметка да строи. За това и когато апартаментите бяха по $10 000, парцелите в Елин Пелин бяха по $1000/броя и пак нямаше кой да ги купи.