Предложението на неарвана за спиране на спора по конкретните числа за това точно жилище е много смислено.
Има все пак някакъв повод да си кажем някои важни неща за пазара на имоти и наеми в Германия, в частност в Берлин.
Дългосрочният и коректен наемател има много големи права. Често не можеш да го извадиш въобще от имота. Имаше изключение - да се докаже, че ти трябва за твои лични нужди, които не могат и т.н.
Вдигането на наем става при определен ред и условия, няма място за субективизъм и произвол.
Внимателно поглеждане в обявата показва, че това жилище е наето дългосрочно още от 1987 г. и от много време наемът не е актуализиран. Ерго, има възможност да се повиши, но животът подсказва, че повишението няма да е такова, колкото си мисли някой у нас.
После, немското наемно отношение познава т.н.
Калтмийте - "студен наем". Той покрива на практика правото на ползване. Плащаш за обитаването.
Варммийте - "топъл наем". Обичайно това включва и отоплението плюс още няколко вида разходи, примерно чистене и осветление на стълби, поддръжка и осветление на двора, друга поддръжка, вкл. чрез нает човек, фирма.
Аз мисля, че те напълно нормално приемат, че те нямат директна връзка с ползването на жилището. Практически в никоя кооперация движението на броя на обитателите не води до промяна на броя на почистванията и броя на вършещите го. Нашият ЗУЕС по абсурден начин приема, че доста видове разходи се делят на калпак. Немците са по-практични и мислят, че щом има амот, то той се чисти, общите части подлежат на редовно чистене и обичайно практически това не е в директна връзка с ползването. Битовата и материалната култура на средата прави практически невъзможно значително увеличаване на броя на обитателите.
Отговаря собственикът, който чрез варммийте го прехвърля на наемател.
В примера имаме посочени и двете числа. Извинете, че се връщам на него.
Има едно съвсем отделно перо, коет о те наричат Небенкостен. Допълнителни разходи. Като правило това са неща, които ясно и адресно могат да се премерят и се плащат според желаното потребление на наемателя. Ток, вода, канал, газ, кабел, отпадъци. Важно - там не е никакъв проблем да поискаш фактуриране на име на наемателя. Тук има ходене по мъките. Сметоизвозването навсякъде е голям и важен бизнес, но ужасната корупционна мъгла у нас го е превърнала от нормална услуга в едва ли не вид данък (нищо, че му викат такса). Тук не ми се говори.
Има отделни случай, когато някои от небенкостен могат да отидат във варммийте, но това са по-скоро изключения.
Иска ми се изчерпан донякъде темата. Може и отделни детайли да породят възражение, но лошо няма.
Появява се в обявата още едно понятие. Хаусгелд.
Това понятие е малко ширпотреба. По народному - пари за къщата. То се явява на местата където има съсобственост. Всеки месец конкретният имот (апартамент) и припадащите му се общи части трябва да внесат своята лепта за нуждите на големия имот (кооперацията). Ако конкретният имот (апартамент) е отдаден под наем, чрез варммийтето наемодателят прехвърля част от хаусгелд за сметка на неамателя. Обичайно някаква част той поема за своя сметка. Тоест има частично припокриване и не мислете, че немските имоти са като обатно перпетуум мобиле.
Естествено, че носят доходност.
Дори и в конкретния особен случай има доходност от 5,3 %.