Автор Тема: Икономика и финанси  (Прочетена 220864 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #690 -: 11 Октомври, 2010, 20:05:26 »
0
Кредит срещу (особен) залог на акции... които струват вече стотинки. На Холдинг Пътища края на 2007 са били по 23 лева, сега са 50 стотинки. Спад 46 пъти... Мостстрой 55 лева, сега няма и 20 стотинки. Тука вече ми е трудно да смятам...

Офшорките, собственици на Холдинг Пътища вече били на името на Цветалинка... Не знам дали е вярно, няма как се докаже, освен ако не си в ЦРУ или др. разузнаване. Но допускам, че е възможно, след като е възможно Славчо Христов да прехвърли собствеността върху СИБанк на Цветалинка.

Пенсионните фондове, "инвестирали" в тия дружества... дреме им в момента, парите не са техни, а и в момента въобще не са стигнали да плащат пенсии...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #691 -: 11 Октомври, 2010, 20:19:35 »
0
Аз помня, когато хората си ипотекираха апартаментите за да си купят 1 (една) акция на Холдинг пътища. И после - репо на всичко каквото имат, за да вземат още една акция.

То и аз се набутах с 5 цифрена сума на борсата през ДФ, ама защото живеех със заблудата, че там правят търговия както трябва, а не си бъркат в г*зовете :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #692 -: 11 Октомври, 2010, 23:09:18 »
0

И аз минах през това. Идеята ми беше, да видя как са направили портфейла и евентуално след това да продължа.
ДФ - умерен и ДФ високодоходен. Това беше 2005. Първият месец имаше доходност. След това, като тръгна надолу... така до есента. После върна. Високодоходния беше на нула, а умереният имаше печалба 100евро.
И с това приключих. Не ми се взираше всеки ден.
 Освен това, бяхме ходили за велосипеди в Балкан - Ловеч. Организацията им беше като при татово време. Докато платиш, фактурираш, вземеш стоката, през няколко човека за подписче и обратно. Да не говорим, че всъщност всички части, дори и рамите бяха внос и само ги сглобяваха. От Китай, от Виетнам... Съответно, с различни цветове, на един велосипед... ужасни. И много тежки.
Това, тотално ме отказа от борсови изяви.  :D
Сега, може и да не е така...  :-\

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #693 -: 13 Октомври, 2010, 00:44:38 »
0
Божков се изсмя на законите и КФН

Ако рисковете, свързани с концентрираната собственост, са част от проблемите на българския капиталов пазар, то публичните дружества на Васил Божков са емблематичен пример за тяхното материализиране.
 
Именно с цел намаляването на тези рискове и в изпълнение на европейските директиви Комисията за финансов надзор прие и измени през годините няколко закона в тази насока – Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти, Закона за пазарите на финансови инструменти и др. За последните пет години, например, ЗППЦК удвои своя обем. Уви, това не попречи на някои мажоритарни собственици да заобиколят разпоредбите по най-различни начини.
 
Сред тях Васил Божков изпъква с богатото си въображение. Така например, преди малко повече от година и половина той безпроблемно си гласува премия от близо 4 млн. лв. от Холдинг Пътища АД, което остана незасегнато от закона. Миналия месец пък с лекота лиши Холдинг Пътища от част от основните му дружества чрез разводняване на капитала им. Законът и тук остана сляп, защото между тези дружества и холдинга има междинна компания, която не е публична и съответно специалните закони не важат за нея.
 
Внасянето на молба за несъстоятелност на Мостстрой АД е още един легален начин за ограбване на миноритарните инвеститори. Дружеството „просто“ не може да си обслужва задълженията и е изпаднало в несъстоятелност, което изплаши повечето инвеститори да си продадат акциите в пъти по-евтино. Компанията имаше множество възможности да оздрави баланса си, например, ако беше увеличила капитала си през изминалите години. Божков и сега може да увеличи капитала й, ако иска, както направи с дъщерните дружества на Холдинг Пътища. А можеше и изобщо да не се стига до такава задлъжнялост, в случай че бизнесът не върви. Основните активи на дружеството са дълготрайни материални активи (основно пътностроителна техника, земя и др.), като излишните такива можеха да се продадат и по този начин да се намали дълговото бреме. Странни са и хроничните загуби на Мостстрой. Така излиза, че пътностроителният бизнес не е печеливш. Защо ли тогава има толкова ожесточена битка при всеки търг? Магистрала Тракия отдавна щеше да бъде построена, ако не бяха неистовите апетити на различни кръгове. Толкова ли много кандидати за загуби има?! Или може би Мостстрой е хронично източвано!?
 
Божков има силен мотив да доведе Мостстрой до фалит. След като източи компанията, сега може да изкупи акциите за жълти стотинки, докато в бума на пазара през 2007 г. те струваха днешни близо 60 лв. за акция! Ако трябваше тогава да окрупни дела си в компанията, това щеше да му струва десетки милиони лева. Сега цялата операция ще му струва 1-2 млн. лв. Ако пожелае, с търгово предложение на символична цена може да отпише дружеството от борсата, след това да увеличи капитала с няколко милиона лева, спестени от евтината придобивка, и да оздрави дружеството. Все пак то не е преставало да работи, а наскоро спечели и интересна хапка от строителството на магистрала Тракия. Изобщо строителството и ремонта на пътища в България тепърва предстои, все нещо ще има и за Мостстрой. Но миноритарните акционери няма да видят нищо от това и законът няма да ги защити! Същото може да стане и с Холдинг Пътища!
 
Божков явно е научил някои финтове от времето, когато се занимаваше с футбола в България. С този своеобразен хеттрик той финтира и направи за смях цялата нормативна уредба на капиталовия пазар в България, така „внимателно“ изграждана от КФН през годините в защита интересите на миноритарните инвеститори. Ето как за по-малко от две години Божков разби илюзиите на инвеститорите и им припомни набързо недалечното дивно диво минало на борсовия живот у нас от 90-те години и първите години след 2000 г.
 
За да бъдем обективни, трябва да отбележим, че Божков далеч не е изключение сред мажоритарите в заобикалянето на законите и ограбването на миноритарните собственици. На практика, всяка холдингова структура дава чудесни възможности за източване на средства чрез дъщерните компании, особено ако те не са публични дружества, защото специалните закони на капиталовия пазар не ги засягат. Такива холдингови структури имат не само бившите приватизационни фондове, но и повечето водещи индустриални и финансови компании на борсата – Химимпорт, Софарма, Монбат, Каолин, Енемона..., т.е. почти всички компании от SOFIX! Някои от тях ни демонстрираха и други начини за финтиране на системата, като например как се заобиколя един от основните защитни механизми на ЗППЦК – прословутия чл. 114 – чрез създаването на междинни непублични компании и подхолдинги, които могат да си купуват и продават активи на каквито поискат цени, без санкцията на миноритарните инвеститори.
 
Изобщо практиката напоследък гъмжи от стряскащи примери, които ни показват колко неефективни са законите, призвани да защитават инвеститорите от порочни практики на мажоритарите. Така се върнахме в изходната точка на развитие на капиталовия ни пазар – миноритарите могат да разчитат само на добронамереността на мажоритаря за защита на своите интереси. Всъщност, борсата ни никога не е отлепвала от нея реално, всичко е било само една илюзия.
 
Обективно погледнато, в развитите пазари няма такива специални норми за защита на миноритарните собственици, каквито има в българския случай. Но на тези пазари рядко ще видим и такава концентрация на собствеността. Освен това репутацията там е критично важен актив за всяка публична компания, която иска да остане на пазара.
 
Българската действителност е доста по-различна. Повечето компании на пазара бяха качени на борсата административно след масовата приватизация с цел осигуряването на ликвидност на инвестициите на населението. Масовата приватизация предполагаше националният капитал да бъде раздържавен и масово притежаван от българския народ. Така проблемът с концентрирането на собствеността не изглеждаше да е на дневен ред.
 
Противно на тази логика днес сме свидетели на масово концентрирана собственост – де факто всяка компания е собственост на едно или две физически лица, пряко или косвено. Интересно как стана така, че, докато народът беше изтънял от мощната икономическа диета през 1996-98 г., същите тези лица приватизираха цели заводи, курорти, апетитни парцели и т.н.! Нали всички бяхме равни и тръгнахме от една линия на старта на капитализма!
 
Както обикновено се случва по нашите географски ширини, истината е малко по-различна. Ако проследим с прост и обективен поглед процесите, добре управлявани през така наречения преход (към какво?!), ясно ще видим, че тези лица са били или част от, или приближени до структурите на Държавна сигурност и БКП. Оттам дойде техният първоначален капитал, който някога беше национален, т.е. на всички българи. Достатъчно е да хвърлим един поглед върху наскоро отворените досиета и ще видим, че хора, свързани с тези структури, оглавяват всички значими институции и фирми от всички сфери на икономическия, политическия, социалния, културния и пр. живот на страната. Ето откъде идва корупцията навсякъде и във всичко! Държавна сигурност е жива, макар и в друга форма! Всъщност форма не е необходима. По-опасният вариант е липсата на строга, официална и видима структура, защото така няма към какво да се прицелваш, ако решиш да я ликвидираш.
 
Държавна сигурност претърпя пълна метаморфоза. Днес само част от тази структура е представена формално. Другата съществува чрез своите „бивши“ членове, агенти, приближени и техните наследници, ангажирани в управлението и контролирането на всеки аспект на обществения живот. На тях им беше поверено парче от баницата на националното богатство, с което отговарят неформално пред останалата част от системата. Именно такива хора днес са мажоритарни собственици на значителна част от икономиката, включително и на масово приватизирани предприятия и холдингови структури. Официалните закони нямат особено значение за тях. Но ако някой „сгази лука“ или реши да се отдели от „колектива“ с повереното му богатство, мигновено бива ликвидиран. По този начин системата става невидима, изключително гъвкава и трудно уязвима. На кого да се оплачеш? На полицията, която е част от тази система? В съда, контролиран от същите другари? Да се уповаваш на законите, написани от тях?! Нека никой не се учудва, че крещящите примери на несправедливост, беззаконие и безнаказаност са ежедневие в България.
 
Нима на този фон някой очаква капиталовият ни пазар да е нещо по-различно?! Каквото дървото, такъв и плодът. Именно тази не особено розова действителност е причината за оттеглянето на големите инвеститори от пазара. Чуждестранните видяха от първа ръка за какво става дума и си заминаха. На излизане някои успяха да вземат и големите печалби от балона през 2007 г., оставяйки загубите за местните капацитети. Но днес голяма част и от българските институционални инвеститори изтеглят инвестициите си от пазара (с „малко“ закъснение) или пренасочват свободния си ресурс към развитите пазари навън.
 
Какъв е изходът от тази ситуация? Да излеем парите на Сребърния фонд на борсата, в компаниите на същите тези мажоритари? След като частните пенсионни фондове не искат да инвестират огромния си финансов ресурс на пазара, да направим това с публичните средства?! Или може би да заставим пенсионните фондове задължително да инвестират в българските „публични“ компании?!
 
Или да приемем стряскащите предложения на преизбрания зам.-председател на КФН, отговарящ за инвестиционната дейност, като например да се отмени предимството на съществуващите акционери да запишат пропорционален дял от увеличението на капитала на публично дружество?! С други думи, разводняването на капитала да стане законна практика!? Всъщност действията на КФН в защита интересите на миноритарните инвеститори често пъти се изчерпват с доволно потриване на ръце, че буквата на закона е спазена (както стана с Мостстрой), а не ефективно да се намеси и своевременно да пресече порочните практики. Нали всички манипулации и спекулации на борсата минават пред зоркия поглед на комисията!
 
Принципно, ако искаме борсата да привлече интереса на масовия инвеститор (и масовите спестявания), неговият интерес трябва да бъде ефективно защитен от посегателства. Това включва и защита от посегателства чрез опосредстваните форми на инвестиции като взаимните фондове, пенсионните фондове и доверителното управление, където злоупотребите и другите проблеми, свързани с тях, отварят цяла нова тема. Хората искат сигурност, че системата работи за тях, а не против тях. Дори да се изгради желязна нормативна уредба, мажоритарите ще намерят начин да ги заобиколят, а много непублични компании изобщо ще се откажат да стават публични. Всяка система от закони има слабости. Затова спояващият механизъм на взаимоотношенията е доверието между страните. Това е най-ценната стока на всеки пазар. Но как дребният инвеститор да има доверие в мажоритари, които във всеки един момент могат да използват парите им за свои лични придобивки, например?

Системата е опорочена още в зачатието й и никакви законодателни авантюри не могат да заменят безвъзвратно загубеното доверие. И ако говорим за авантюри, то едно такова решение е да се рестартира цялата система, като се национализират всички компании, придобити с парите на Държавна сигурност и измислените от нея партии, да се вдигнат заплатите и пенсиите на обикновените хора и отново да се приватизират масово, но без право на участие на хора и структури, участвали в разгразбването на националното богатство. Да видим тогава дали няма да има интерес и дали търговията на борсата ще е умряла.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #694 -: 14 Октомври, 2010, 09:50:25 »
0
6 м. отсрочка за пререгистрация на фирми
Заличаването на "мъртвите" фирми ще стане чак през юли 2016 г. Това следва от поправките в Закона за търговския регистър, които днес бяха приети от Министерския съвет. Проектът е внесен извънредно от министъра на правосъдието Маргарита Попова и не беше включен в официалния дневен ред за заседанието на кабинета.

 С поправките се удължава срокът за пререгистрация на фирмите, който беше три годишен и трябваше да изтече на 31 декември. Сега се дава отсрочка с половин година до 30 юни 2011 г.

Почти 900 000 фирми не са подали заявления за пререгистрация към 1 октомври, припомня "Дневник".

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #695 -: 14 Октомври, 2010, 12:33:04 »
0
6 м. отсрочка за пререгистрация на фирми
Заличаването на "мъртвите" фирми ще стане чак през юли 2016 г. Това следва от поправките в Закона за търговския регистър, които днес бяха приети от Министерския съвет. Проектът е внесен извънредно от министъра на правосъдието Маргарита Попова и не беше включен в официалния дневен ред за заседанието на кабинета.

 С поправките се удължава срокът за пререгистрация на фирмите, който беше три годишен и трябваше да изтече на 31 декември. Сега се дава отсрочка с половин година до 30 юни 2011 г.

Почти 900 000 фирми не са подали заявления за пререгистрация към 1 октомври, припомня "Дневник".


Прехвърлят работата за след 6 години. Ликвидацията на едно дружество не е така проста работа, отнема доста време, процедурата е тежка, а и струва пари... Ми що да я вършат те, като може да са следващите... Междувременно тия почти милион фирми ще си седят в пространството или във фризера, в очакване 2016 г. да започне ликвидацията им...

Гледам и М. Попова се разбързала да внася извънредно промените в закона... Аз бих я питал що съсипва една структура като Търговския регистър към Агенцията по Вписванията, която беше започнала да работи супер експедитивно - регистрация на фирма ставаше за един ден (!), сега се мотаят няколко седмици... Това, което чувам е, че са им резнали бонусите и сега искат да им бачкат за твърда заплата, която хич не е висока. Искат с трици маймуни да ловят...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #696 -: 14 Октомври, 2010, 15:24:36 »
0
Най-вероятно е 2016, за да изтече 5 годишната давност и да не трябва да се правят ревизии, а директно да се пускат в кошчето.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #697 -: 14 Октомври, 2010, 16:04:57 »
0
ЗТР
Цитат
§ 5. (2) С изтичането на срока по § 4, ал. 1 съдът издава служебно удостоверения по § 4, ал. 2 на търговските дружества и кооперациите, които не са се пререгистрирали, изпраща ги на агенцията по реда на чл. 14 и предоставя на агенцията достъп за снемане на електронен образ от фирмените им дела по § 4, ал. 4. След обработването и въвеждането от агенцията на електронно копие от фирменото дело в търговския регистър съдът архивира фирменото дело. Агенцията служебно вписва търговеца и прекратяването на дейността му, назначава ликвидатор, определя възнаграждението му и срока на ликвидацият

ей за това става на въпрос, плюс текстовете по ТЗ:

Цитат
Глава седемнадесета.
ЛИКВИДАЦИЯ

НАЧАЛО НА ЛИКВИДАЦИЯТА
Чл. 266. (1) След прекратяване на търговското дружество се извършва ликвидация.
(2) (Нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) Срокът, в който трябва да завърши ликвидацията, се определя от общото събрание на дружеството с ограничена отговорност и акционерното дружество, а за останалите търговски дружества - по единодушно решение на неограничено отговорните съдружници. Такъв срок определя и длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписването, когато то назначава ликвидатори. При необходимост определеният срок може да се продължи.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 83 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 84 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 66 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) Ликвидаторите се вписват в търговския регистър, където се представят нотариално заверени съгласия с образци на подписите им.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) Съдът по седалището може по важни причини да назначи или освободи ликвидатори по искане на съдружниците, съответно акционерите, които имат 1/20 част от капитала.
(5) (Нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Възнаграждението на ликвидаторите се определя от:
1. общото събрание на дружеството с ограничена отговорност или акционерното дружество;
2. неограничено отговорните съдружници в търговските дружества - с единодушие;
3. съда, когато ликвидаторите са назначени от него;
4. (нова - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписванията, когато ликвидаторите са назначени от него.
(6) (Нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Ликвидаторите носят същата отговорност за дейността си по ликвидацията както управителите и другите изпълнителни органи на търговските дружества.

ПОКАНА ДО КРЕДИТОРИТЕ
Чл. 267. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г. - изм. относно влизането в сила, бр. 80 от 2006 г.) Ликвидаторите са длъжни, като обявят прекратяването на дружеството, да поканят неговите кредитори да предявят вземанията си. Поканата се отправя писмено до известните кредитори и се обявява в търговския регистър.

ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИКВИДАТОРИТЕ
Чл. 268. (1) Ликвидаторите са длъжни да довършат текущите сделки, да съберат вземанията, да превърнат останалото имущество в пари и да удовлетворят кредиторите. Те могат да сключват нови сделки само ако това се налага от ликвидацията.
(2) Ликвидаторите могат по съгласие със съдружниците, съответно с акционерите и кредиторите, да им прехвърлят отделни обекти от ликвидационното имущество, ако с това не се увреждат правата на останалите съдружници и кредитори.
(3) (Нова - ДВ, бр. 61 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Ликвидаторите са длъжни да уведомят Националната агенция за приходите за започналата ликвидация.

При един милион фирми, които трябва да минат през ликвидация - това е огромна и скъпоструваща работа.

Scyther

  • Гост
Похарчването на резерва тревожи икономисти
« Отговор #698 -: 18 Октомври, 2010, 11:23:17 »
0
Похарчването на резерва тревожи икономисти
http://news.ibox.bg/news/id_256532261

Изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова определи като изключително тревожен факт похарчването на резерва за извънредни нужди за тази година.

Тя коментира информация за изразходените от правителството средства, която е в днешни издания.

Правителството няма ясна тезакакво иска да прави при започване на тристранните преговори за пенсионната реформа, коментира Костадинова, цитирана от БНР.

Според нея няма сериозно представителство на държавата и при преговорите за здравната реформа - другата важна тема.

От Института за пазарна икономика предлагат всеки да има лична пенсионна сметка, което също да се заложи в бюджета. Костадинова обясни, че в един момент трябва да се прекрати практиката с настоящите вноски да се плащат настоящите пенсии.
Ако се реализира предложението на икономистите то така и ще отпадне и важността на проблема за възрастта на пенсиониране.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #699 -: 18 Октомври, 2010, 12:23:14 »
0
40% от ръста на износа - кражба на ДДС
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=645321

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #700 -: 19 Октомври, 2010, 05:05:28 »
0
"Скандален обир! Свиха златото, взето от „Леярите”

От три каси по първоначални данни са задигнати 320 килограма злато, 20 килограма сребро и 1 килограм платина.

Според информация на БНТ охранителната система е била изключена с код в неделя към 19 часа. Освен това касите с ценните метали са били оставени отворени.

След като крадците са прибрали плячката си, необезпокявани успели дори да разхвърлят косми и полеят всичко с алкохол, за да заличат следите си."



:) 10 милиона евро се охранявят със СОТ, това само у нас може да го има


А ей това е най-забавно:

"По думите на Цветан Цветанов кражбата сега няма да попречи на досъдебното производство, защото са иззети съответните части от материала и естествено и експертизите доказват всичко, което е необходимо."

т.е. "голяма работа, то златото и без това не ни трябва"

да пикам на държавата
« Последна редакция: 19 Октомври, 2010, 05:30:55 от dodo2 »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #701 -: 19 Октомври, 2010, 07:32:00 »
0
Б. Борисов не беше ли обещал на 18.10 да се изсипе някаква невиждана хипер инвестиция? Разбрахме ли каква е, че аз спах през деня :)

А то май само такива новини има:
- откраднато злато за 10 милиона евро
- шофьор на прокурор се самоубил като си перязал гърлото в планината
- незаконните ни влакове пак с инцидент с бърз влак
- Доган нямал конфликт на интереси
- ББ целува гз на Милер, а цената на газа ще е по-ниска на куково лято
и т.н.

:o

koganev

  • Гост
Re: Икономика и финанси
« Отговор #702 -: 19 Октомври, 2010, 15:04:34 »
0
тя може и да се е изсипала, ама ние да не сме разбрали. Нали сме тъпунгери и не разбираме...
Доган взе мильо в долари, а се оказа, че това е нормално. Ами сега депутатите какво... да седят със скръстени ръце ли? Нали всички са специалисти? По милион, по два - кой колкото може да взима.
И те ти я инвестицията - 300-400 млн. вече са законово уредени.
А познай сега дали ще вдигнат данъците... Според мен тия са толкова безочливи, че ще направят нулев данък печалба и дивидент, а осигуровките ... 80%. Та да я закриваме по-набързо тая "държава"...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #703 -: 20 Октомври, 2010, 15:43:06 »
0
:)

Национализация или недоразумение?
http://www.profit.bg/news.php?cid=1&id=70634
20 Октомври 2010 | 15:15   

По настояване на синдикатите в Кодекса за социално осигуряване ще бъде изграден солидарен фонд за ранно пенсиониране в ДОО под управлението на НОИ по примера на учителския пенсионен фонд, стана ясно днес на заседанието на Министерски съвет, на което бе приет проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г.

За целта до края на 2010 година трябва да се приемат необходимите нормативни изменения в КСО, се казва стенограмата от заседанието.

От 1 януари 2011 година вноските за работещите при условията на първа и втора категория труд в установените размери, съответно 12 и 7 на сто постъпват в новосъздадения фонд. От фонда се изплащат пенсиите за всички лица, придобили право за ранно пенсиониране.

"Активите от професионалните фондове ще преминат в новосъздадения фонд под наблюдението на КФН", хвърли бомбата по-късно министър Тотю Младенов.

От стенограмата на заседанието обаче се чете:

"ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Тоест, от 1 януари вноските на професионалните фондове минават към НОИ.

БОЙКО БОРИСОВ: Ясно и точно. "

„Не вярвам че това (б.р. национализация) може да се случи в България през 21 век", коментира за Profit.bg Даниела Петкова, изпълнителен директор на ПОК Доверие. „Първо искам да се запозная със стенограмата от заседанието на Министерски съвет, тогава ще коментирам", допълни Петкова.

„Ако все пак това е вярно, искам да видя как ще бъде облечено в законова рамка", каза още Даниела Петкова. „Това изисква сериозни законови корекции."

В крайна сметка дори да бъде облечено в закон, може да се очакват стотици хиляди дела в Страсбург, заяви Петкова.

Една от знаковите фигури в системата на частното пенсионно осигуряване, пожелал анонимност, заяви че „това е грешка на правителството и ще доведе до ефекта на доминото".

„Първо трябва да се запушат дупките в самата пенсионна система, тогава да се наливат пари", допълни той. „Иначе след 2 години ще е още по-страшно". Експертът също допълни, че учудващо е че това предложение идва от синдикатите, които се предполага, че трябва да защитават интереса на хората.

Дали наистина идеите на правителството са за национализация на натрупаните 465 млн. лв. в професионалните пенсионни фондове, или просто за популизъм от страна на политици и синдикати, ще се разбере скоро.

На въпрос как ще се отрази това на БФБ, отговорът бе еднозначен - негативно. Даниела Петкова дори се пошегува, че това ще помогне на бъдещия възход на борсата, защото ще може да се започне от „нула".

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #704 -: 20 Октомври, 2010, 17:19:28 »
0
да не е това инвестицията, която чакахме... някъде ми се мерна, че имало 500 милки в ППФ