Бях се зарекъл повече да не пиша в тази тема ( предвид минусите, които някой тъпанар ми е нацвъкал ), но подобно мнение е скандално:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Панелката е по-сигурна от нова сграда при трус
15-09-2010 в раздел Интервю • Източник: 24 часа
- Г-н Диков, на какъв трус може да издържи София?
- Всички сгради, които се строят от 1983 г. насам, са правени да издържат на 9-а степен по скалата на Медведев, което грубо е около 7,2-7,3 по Рихтер. При сградите се използва скалата на Медведев, защото по нея се измерва това, което се случва на повърхността при земетресение.
Българските проектанти са много добре подготвени по отношение на изчисленията на сградите за земетрес. Обръща се изключително голямо внимание, защото България в по-обозримото минало при вранчанското земетресение и впоследствие стражишкото е имала разрушения и жертви. Последните 30 г. се спазват стриктно правилата, които дават достатъчна гаранция, че сградите ни са сигурни дори и при силно земетресение.
- И панелките ли могат да издържат на 7 по Рихтер?
- Повечето от тях са строени преди приемането на нормите за земетръс. Независимо от това конструктори твърдят, че панелната сграда дори е по-устойчива от другите, защото може да поеме известна динамика, понеже отделните елементи не са твърдо свързани. Има обаче опасност, когато става въпрос за некачествено строителство. То е малко вероятно у нас, защото нормите за строителство изискват много стриктен контрол при т.нар. скрити работи, но все пак е възможно.
Най-голямата опасност от некачествено строителство е при къщи по селата и периферните квартали. Преди време се разрешаваше този тип къщи да се строят по типов проект, а сега има и само с архитектурни проекти или без такива.
При стражишкото земетресение, което, макар да беше слабо, имаше много големи щети главно на еднофамилни сгради, строени без колони. Дали от незнание, или за да им излезе по-евтино, но хората там бяха правили къщи само от тухли четворки. Добре е да се знае, че когато се строи, трябва на първо място да се иска консултация с инженер-конструктор и да се спазват предписанията и проектите.
- Това прави ли се при реконструкция на съществуващи сгради?
- След 1990 г. се допуснаха доста нерегламентирани намеси в конструкции на сгради в центъра на София. Имам предвид най-вече партерните етажи на старите къщи, които собствениците си върнаха при реституцията. Те масово започнаха да ги преустройват и да правят магазини.
Софиянци знаят тогава каква динамика имаше при магазините - днес отваряш железария, след 3 месеца я правиш бутик, който след 6 месеца става офис и после нещо друго. Всяка такава реконструкция създава опасност някой да реши да бутне някоя стена или да отвори по-широка витрина към улицата. А това са сгради, строени до средата на миналия век, и те не са със стоманобетонов конструктивен скелет, а с носещи стени, пруски свод или дървена конструкция.
Затова в тях стените, освен че заграждат помещенията, имат много важна роля да носят цялата конструкция и да я пазят при земетресение. Те работят като противоземетръсна шайба. Нека тези, които са правили подобни промени без консултация с конструктор, знаят, че рискуват както своя собствен живот, така и живота на всички, които обитават сградата.
- Много ли са случаите на нерегламентирани намеси в конструкциите на сградите?
- Не бих казал, че са много, но основният контролен орган за такъв тип намеси трябва да са гражданите. Общината няма нито човешкия ресурс, нито нужното време да е тотален проверяващ.
Разчитаме на столичани да ни сигнализират, когато забележат нерегламентирани дейности. Наскоро имахме един случай в блок в Стрелбище. Една събота там беше започнал ремонт. Обадиха ми се и веднага пратихме проверка. Оказа се, че ремонтът е нерегламентиран и са започнали действия по намеса в конструкцията. Тогава обаче установихме, че ремонти отпреди 25 г. са направили отвори в конструктивните шайби на сградата, а тя е 10 - етажна. Издадохме предписание и собствениците си ремонтираха сградата. Така че имаме постоянно такива случаи, които нямат нищо общо с паниката от земетресенията.
- Щом масово са правени преустройства в центъра, означава ли, че той е най-опасният район при силен трус?
- Не мога да кажа, че е най-опасният район. Доколкото обаче най-масовата нерегламентирана намеса се е случвала в центъра, то може да кажем, че там съществува някаква опасност. След срутването на сградата на "Алабин", която уби 2 момичета, направихме сериозни проверки на старите сгради. Издадохме предписания и някои от собствениците ги спазиха. Не мога обаче да гарантирам, че проблемът в центъра е решен на 100%.
- Често обаче общината дава предписания за укрепване на сградите, но собствениците не ги изпълняват.
- За съжаление има такива случаи и механизмите, които общината има да въздейства върху собствениците, не са много ефективни. Най-проблемните сгради са тези със спор за собственост. Ако обиколите София и видите сградите в най-лошо състояние, 90% от тях са именно с неясна собственост. Понеже никой не е собственик де юре, сградата е оставена на самотек. В тази ситуация практически нямаме механизми за въздействие, защото няма собственик, с когото да си говорим. Другите са собственици на сгради, паметници на културата. Те масово и целенасочено ги държат, без да ги поддържат, в очакване някой ден да паднат и да се отърват от паметника.
- Като къщата на Гешов например?
- Тя е един от примерите. Това е любопитен случай, защото моята информация е, че Националният институт за паметниците на културата я е отписал. Тя на практика не е вече паметник на културата.
Това за мен е едно срамно дело.
Имаме все пак някакви механизми в тези случаи и примерът е с бившето китайско посолство, където след сериозен натиск собствениците се увериха, че общината има волята да защити този паметник, и го ремонтираха. Има един механизъм, който дава право общината да ипотекира паметници на културата, когато собствениците отказват да го направят. После, ако собственикът не върне парите на банката, губи имота. Не знам обаче този механизъм някога да е бил ползван, защото няма нотариус, който би се съгласил да направи ипотека без знанието на собственика, въпреки, че тази възможност е регламентирана със закон.
Третата група сгради са със собственици в чужбина и не ги интересува нищо друго, освен да си вземат всеки месец наема. Действията ни в тези случаи също са ограничени.
- Метрото сигурно ли е при силен трус и как ще коментирате твърденията, че изкопните работи по строителството му са причина за земетресенията?
- Абсурдни са твърденията, че строителството на метрото може да причини зметресение. Има случаи, в които трусове са били предизвикани от човешка намеса, но те са при експлоатация на газови или нефтени находища. В София няма никъде ни газово, ни нефтено находище. Друга причина са големи хидротехнически съоръжения. В случая такова е язовир “Искър”, но той е достатъчно далече от София. Но да копаеш на 10 м дупка, широка 6 м, и да причиниш серия от трусове, е абсурдно. Метрото е един от обектите с най-високи изисквания за всякакви природни бедствия, включително и земетресение. Колкото по-значим е един обект и колкото повече хора го ползват, толкова по-високи са изискванията за сигурност. Същото е и при сградите, високи над 25 м. При тях нормата за конструкцията се увеличава с 1,5 м в сравнение с останалите.
ВИЗИТКА
Роден на 19 септември1953 г.
Женен с две деца
През 1978 г.завършва архитектура в бившия Висш институт за архитектура и строителство, днес Университет за архитектура, строителство и геодезия
Научен сътрудник I степен
До 2006 г. е изпълнителен директор на Националния център по териториално развитие
От 2006 г. е главен архитект на София
Източник: 24 часа
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=609194-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Първо не знам колко малоумен журналист трябва да си, за да провеждаш интервю за сеизмичност с ..... архитект?? ( демек художник на картинки ).
Второ, в цялото интервю блика от тотална некомпетентност, което е нормално, предвид подготовката на интервюирания.
Трето не мога да си обясня заглавието на статията какво общо има с интервюто? Нещо ми изглежда изкуствено лепнато ( по поръчка ).
П.П. Боже, пази България от подобен кретенизъм, когато става дума за хиляди човешки животи!!
Страхувам се, че от 20-30 години човешкото безумие ( наречено Софето ) не спира да дърпа дявола за опашката и Природата някой ден ще си каже думата, за да прекрати това. Колкото по-нависоко се "лети", толкова по-отвисоко ще е приземяването.
Дано не се случва, че това ще е поредния ( 3-ти ) икономически фалит на България за последните 20 години и то в мирно време ... или поне аз да не съм жив, че да се ядосвам на хорското безумие.