Автор Тема: Ами ако е повредена системата!?  (Прочетена 60448 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
+3
Прегледах няколко възможности, но не успях да намеря подходящо място във форума на следващата тема.
Не съм много сигурен, че става за раздумка, но запознаване с информацията си струва. Затова отварям нова тема - нещо, което по принцип не обичам да правя.

Не знам, как точно стои този въпрос при вас, колеги, но и до ден днешен не мога да се избавя от гнетящо усещане, че нещо много съществено около цялата тази криза остава скрито и неясно за мен.
Гледайки гротоскната фигура на А. Грийнспан по време на изслушванията му в комисията по финанси, слушайки този гъгнещ глас, излизащ от едно немощно тяло, за сетен път си казвах: Не може да не са подозирали, какво ще стане! Това просто не е възможно!
Многократно съм изричал на глас, че неплащания на вноски по някакъв клас ипотеки и съответно базирани на тях CDO, не могат да са същинският проблем.

Едва напоследък успях да се запозная с един материал, който повдига завесата. Поне дава още един ъгъл на гледане.

Изчетете и писменните мнения след видеото.
Оказа се, че една жена е имала формата, прозорливостта и куража, още преди повече от 10 години да каже ясно и да се опита не само да предупреди, но и да се бори против заплахи, които са имали потенциала да  съсипят цялата финансова система.
Запомнете името на Брууксли Борн. И оувър дъ каунтър деривативс. Вижте как твърде отдавна опасността е ясно и категорично формулирана и изречена.

Видеото е с добро качество, но имах известни проблеми със звука.

http://www.zerohedge.com/article/frontline-special-brooksley-borns-attempt-tame-derivatives

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #1 -: 22 Юни, 2010, 14:44:50 »
+3
На същия сайт може да се види и още една статия : Ето го адресът!

http://www.zerohedge.com/article/federal-reserve-warns-about-dangers-federal-reserve
 

Превод от английски на български

Федералният резерв предупреждава за опасностите от ... Федералния резерв

Изпратено от Тайлър Дърдън на 06.16.2010 09:05 -0500

    * Британската лира
    * Далас Фед
    * Резервен
    * Федералния резерв
    * Фишър
    * Милтън Фридман
    * Паричната политика
    * Пол Volcker
    * Покупателна
    * Ричард Фишър
    * Твърде голям да фалира



Не  чак толкова отдавна във времето, в една галактика, известна като Млечния път, членът на една окултна група от зловещи лица предупреди, че ако тази група някога го докара до точката, в която тя смята, че могат да се ремонтират бюджетните проблеми  чрез печатане на пари, това би представлявало "огромна опасност за дългосрочното благосъстояние на икономиката на САЩ."
Групата е по-известна като Федерален Резерв на САЩ, а конкретното лице е Ричард Фишър – президент на Далаския клон на  Фед . Това е  същият Ричард Фишер, който наскоро писа за неадресираната концепция за FinReg (финансови регулации) - „Твърде голям, за да фалира”, че ще  доведе до следваща масирана системна катастрофа, а отиде и още по-далече като казва, че "дори и схващането, че Фед  ще следва стратегията на  евтини пари  с цел нареждане (оправяне) на фискалните тегоби (тежести) "би било катастрофално, и че" Федералният резерв никога няма да позволя това да се случи. Това не е опция. Никога. Точка. "
Човече, той  греши. Въпреки това, речта на Fisher от 28-ми Май, 2008 пред Commonwealth Клуба на Калифорния, трябва да се чете от всички кейнсиански фанатици, тъй като тя е без съмнение едно от най-светлите изложения на  рационално мислене от страна на представител от редиците на Фед. Чувайки следното съждение, като например, че "ние знаем от векове, разполагайки с доказателства от безброй икономики, като се започне от Древния Рим, та се стигне до днешно Зимбабве,  че пускането на печатница за пари на високи обороти с оглед на плащате на сметките днес, води  на по-късен етап до много по-лоши проблеми”, човек може само да се надява, че всички тези, които се застъпват дори за още по-високи разходи и  за безотговорно печатане на пари, за да се "ремонтират дефектите на икономиката”, най-сетне ще прозрат истината. Уви, затънали в собствената си глупост, те не желаят.
И думите на Фишер, така далновидни през 2008 г., все още толкова пренебрегвани, ще бъдат споходени от същата съдба и днес, и Фед ще продължи по пътя си към безпристрастното (singlehandedly) унищожаване на  този някога велика страна.

Ключови откъси от речта на члена на Федералния резерв Ричард Фишър (моля, предайте на вашите представители):

    Още по-тревожната тъмна и мръсна тайна за дефицитите, особено когато те попадат извън контрол  е, че те създават политически натиск върху централните банкери да приемат за в бъдеще една  по-свободна парична политика. Аз ще се върна на това след малко. Първо, позволете ми да ви дам нелакирани (неразкрасени) факти за данъчни затруднения на нашата нация ...

    ... Напълно естествено е да се направи преглед в търсене на решение - всякакво решение – за да се избегне фискалната болка знаем, че е необходимо, тъй като ние умирахме от  самодоволство и отлагахме разглеждането на това задаващо се фискално бедствие. В цялата история много нации, когато са били изправени пред доста голями дълговете, които не са в състояние или не желаят да платят, са се възползвали (посягали са към) от  видимо безболезненото решение на тази дилема: монетизация. Просто органите, които са отговорни за монетарната политика са пускали кеш от печатницата за пари, докато дългът е бил погасен, и историята продължава, а след това са следвали обещания, че от този момент нататък те вече ще бъдат отговорни, като са се надявали, че вашите грехове ще бъдат простени от Бога и Милтън Фридман и всички останали.

    Ние знаем от векове и на база доказателствата от безброй икономики, от древен Рим до днешно  Зимбабве, че пускането на печатница за пари на високи обороти с оглед на плащате на сметките днес, води  на по-късен етап до много по-лоши проблеми. Инфлацията, която иде като резултат от наводнението с пари в икономиката се оказва далеч по-лоша от фискалната болка, която същите тези страни  са се надявали да избегнат.
     
    Преди бях споменал за  Двойния мандат на Фед:  да управлява и растежа и инфлацията. В дългосрочен план, растежът не може да бъде подкрепен, ако пазарите са застрашени от инфлация. Стабилните  цени вървят ръка за ръка с постигането на устойчив икономически растеж. Казах много, много пъти, че инфлацията е зловещ звяр и че ако не е заключен в клетка, поглъща спестяванията, води до намаляване на покупателната сила, покосява възвръщаемостта на капитала, подкопава достоверността на финансовото счетоводство, отвлича вниманието на корпоративно управление, подкопава растежа на заетостта и реалните заплати, и девалвира валутата.

    Прочистването от надигащата се инфлация и девалвирана валута изисква даването на тежки лекарства. Ние сме били там и ние познаваме лека, който беше предписан от FOMC  (Federal Open Market Committee) под ръководството на  Пол  Уолкър. (Забележка от преводача: Тук очевидно се визират действията на Пол  Уолкър от началото на 80-те години, когато председателстваният от него FOMC вдига основната лихва в САЩ до много високи равнища).
Дори представата, че Фед следва стратегия на евтини пари за оправяне на фискалната тежест, ако тя хване корен, е риск от първостепенно значение за дългосрочното благосъстояние на икономиката на САЩ. Федералният резерв никога няма да позволя това да се случи. Това не е опция. Никога. Точка.

    По- късно, чухме много оплаквания за слабост на долара спрямо еврото и други валути. Наскоро се опонираше в ОП-ЕД страниците на "Файненшъл таймс" [3], че една от причините за падането на британския паунд е необходимостта да се ликвидира международните резерви на Англия за изплащане на разходите на Големите Войни. В крайна сметка лирата,  на това се набляга специално, е била  потопена от армията на кайзера и бомбите на Хитлер. Точно сега ние -вие и аз – пускаме фискални бомби срещу себе си. Вие имате властта в качеството ви на избиратели на нашите финансови органи да предотвратите това разрушение. Моля направете го.

Scyther

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #2 -: 22 Юни, 2010, 18:04:37 »
0
Начев, благодаря!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #3 -: 23 Юни, 2010, 20:32:54 »
+4
Ето и поредната плашещо интересна статия.

Уж е за златото, но ....

КОЛЕГИ, помагайте с информация или дори неангажиращи  предположения !

Кои могат да се тези европейски банки (финансови групи) в сериозен риск  ?

"
http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/7841961/Gold-reclaims-its-currency-status-as-the-global-system-unravels.html

Превод от английски на български
Показване на романизацията
[size=12pt]Златото  заявява претенции за възвръщане на валутния си статут както  разкрива глобалната система[/size]

Ние вече знаем, че паричните пазари на еврозоната се разклатиха бурно в началото на май когато се случи вълна от теглене на пари от банките, която се разпространи  от Гърция до Португалия и Испания, застрашавайки с първи голям суверенен фалит  на нашата ера.
 

От Ambrose Evans-Pritchard
Публикувано на: 17:43 BST 20 юни 2010 г

67 Коментари
Банката на Англия под земята трезори злато "в Лондон купища злато на кюлчета са подредени по рафтовете за багаж
 
Миналата седмица златото нарасна до рекордните от 1.258 щатски долара за унция Снимка: Alamy


Жан-ClaudeTrichet, президентът на Европейската централна банка (ЕО), говори дни по-късно на "най-трудната ситуация след Втората световна война, а може би и Първата".

Последният месечен бюлетин на ЕЦБ ни дава някои  потресаващи подробности. Той показва, че банковият "индикатор за системен риск" отчита ръст изведнъж до рекордно ниво на 7 май, измерено чрез дериватите на EURIBOR и ударение на  суаповите пазари на  EONIA, надвишавайки отметките за височина на Lehman Brothers при кризата от септември 2008.
"Вероятността за едновременен фалит на две или повече големи или комплексни банкови групи от еврозоната  рязко се повиши", се казва в него.
 
Свързани статии

    *
      Неизпълнение да спаси Източна Европа ще доведе до срив света
    *
      Спасителните не е: време е да си призная, отскачам и да започне отново
    *
      Разпъването на Латвия
    *
      Евро готова да нанесе нови рани на Европа

Това е тревожен коментар. Кои две "големи и сложни банкови групи" са били на ръба на колапс? Ние може би ще разберем в края на юли, когато резултатите от стрес-тестовете бъдат публикувани, което ще представлява един ход, описан от шефа на Deutsche Bank - Йозеф Акерман като "много, много опасен".

И ние наистина ли сме всички в безопасни сега, когато ЕС не успя да възстанови пълното доверие със своя  € 750 bn (£ 505bn) "шок и ужас" щит, т.е. след като хвърлят всичко, което действително може да се събере при съобразяване на политическите ограничения на паричния съюз? Това е дълбоката  тревога, която обяснява  и стои зад скока в цената на златото  от миналата седмица, която е най-висока за всички времена - $ 1.258 за унция.

Световният Gold Съвет заяви в петък, че централните банки на Русия, Филипините, Казахстан и Венецуела са купували злато, а монетарна институция на  Саудитска Арабия е "потвърди"  увеличаване на резрите от 143 метра до 323м тона. Ако има някакво значително раздвижване по  темата  ценни метали Rush, то това е страхът, че световната валутна система е прецакана. Или, казано по друг начин, злато се изкатерва обратно на позицията си, заемайки историческа роля като крайно и сигурно убежище и валута измерител (резервна валута).

Със сигурност не е инфлацията това, което буди тревогите на големите инвеститори, въпреки че инфлацията може да бъде  унищожителният отговор, преди всичко да премине. Базовият CPI в САЩ  (ценовият индекс) падна до най-ниското ниво от средата на 1960. За разлика от удара, който изстреля златото по време на ерата на  Никсън-Картър, това рали показва ехо от 1930-те. Това е предвестник на един  дефлационен  удар.

Capital Economics е изчислил, че на M3 паричният агрегат в САЩ се е свил  през последните три месеца със  7.6pc  на годишна база. Доходността по двугодишните съкровищни бонове   е 0.71pc. Това е една икономика, в плен на дългова разруха.

Албърт Едуардс от Сосиете Женерал казва, че  Атлантическият регион е на едно незначително разстояние от драстична дефлация - това би бил девети кръг на ада, "Вие, които прекрачите този праг, надежда тука всяка оставете" (това е пасаж от Ад на Данте Алигиери). Такъв отключващ повод може би е на път.
Водещият  индикатор за икономиката на САЩ - ECRI (Economic Cycle Research Institute)  е паднал с най-висок от последния половин век темп, достигайки до 45 седмично дъно. Последните четене е - 5,70, нивото, което е достигнато  в края на 2007 г. точно както Уолстрийт започна да се преобърне и след това последва катастрофата. Нито Фед, нито финансовото министерство на САЩ бяха наясно, че икономиката на САЩ вече е в рецесия. Официалните модели на растежа са били диво погрешни.

Дейвид Розенберг от Gluskin Sheff казва, че анализаторите отново са "заспали зад волана", след  като Baltic Dry Index – а, който измерва навлата за насипни товари, се срути след достигане на класически троен връх. Възстановяването на жп натоварванията на автомобили в САЩ изглежда е в застой, с обем все още е с 10.5pc под юни 2008 година.

Индексът на Националното сдружение на Строителите на Домове за "бъдещи продажби" падна през май до  най-ниско ниво след драстичния спад от началото на 2009. RealtyTrac заявява, че обратното придобиване на домове са достигнали нов рекорд. Още 323 хиляди семейства са били  ударени от известия за принудителна продажба  през последния месец. "Доникъде сме от излизане от шубрака ", заяви фирмата.

Това по-скоро е един академичен въпрос, дали САЩ се плъзга в  посока на двойно-падене в рецесия, или просто затъва за следващите 12 месеца в една  " криза на растежа ". Що се отнася до Европа, нищо по-малко от един устойчив глобален бум,  няма да е в състояние да изтегли еврозоната от дефлационните плаващи пясъци, които  вече поглъщат юга.

Испания е трябвало да заплати почти рекорден спред в размер на 220 базисни пункта над немски Bunds миналата седмица, за да прокара на търг 10-годишни облигации, като това е приблизително на нивото, което Гърция трябваше да плаща през март. Изтекла нерегламентирано информация по преписка  от един закрит брифинг между Кортесите и висшепоставен служител на централна банка разкрива, че испанските фирми са отрязани от капиталовите пазари, като това е валидно от Великден насам. Като се има предвид, че испанската държава, общините, банките и фирмите заедно са направили  чуждестранни дългове в размер на € 1.5 трилиона,  или 147pc от БВП, а през тази година трябва да се осигурят над € 600 милиарда от тези дългове, невероятно е кризата да се излекува сама себе си.

С действията си, инвеститорите показват, че те  вярват, че на ЕС може да се разчита, че ще подплати спасителната си риторика с твърди пари и разум. Управляващата коалиция в Германия е в риск от разпадане  във всеки един момент, фатално повредена от народния гняв след гръцката спасителна операция.
Крайно десният популист Геерт Вилдерс  внезапно се превърна във втора сила в холандския парламент.
Фламандските сепаратисти спечелиха белгийския избори във Фландрия.
Вероятността, че все по-намаляващата група на  Германския блок на кредиторитете, които сами са  изправени пред нарушения и съкращения на бюджетите си у дома, ще продължи да поемат разноските за увеличаващата се група от Латинския блок длъжници, изпаднали  в бед, а намалява с всеки изминал ден.

Fitch Ratings съобщи, че ще се стигне до покупки на "стотици милиарди" евро правителствени  облигации от страна на ЕЦБ за да спре ескалацията на кризата. Тъй като шефът на Bundesbank Аксел Вебер  вече заяви становище, че първият транш от покупки е представлявал "заплаха за стабилността", то би могло да се обзаложим с добри изгледи за успех, че Германия ще се бори със зъби и нокти за предотвратяване на подобен ход в посока на на пълен разцвет на количествените облекчения. Кръвопускането и едновременно очертаването на линията на вината между тевтонците и Латинска Европа ще продължи, тъй като кризата отравя средата.

Във всеки случай  все пак пазарите показаха някакво движение напред. Те демонстрират съмнение дали ще може да проработи стратегията на ЕС за налагане на  понижение на заплатите в половин Европа без адекватно отражение в областта на монетарните  и търговски стимули. Подобна политика смазва данъчните приходи и добавя риск от потапяне на страните в дефлационна спирала, сякаш всички са  забравили уроците от 1930-те години.

Публичния дълг на Гърция ще нарасне от 120pc да 150pc от БВП при плана на МВФ и ЕС. Налице е безсмислена жестокост към това. Както министърът на финансите на Русия Алексей Кудрин признава, гръцкият "мини-фалит" стана неизбежен.

ЕС президентът  Херман ван Ромпой призна, че ЕВСъюз е привлякъл страните във един фатален капан. "Това беше като някакво хапче за сън, някакъв вид наркотик. Ние не бяхме наясно  със същностните проблеми", каза той.

Това, което той все още не признава е, че дисбалансите по линията север-юг  са формирани още от момента на пускането на еврото, и в действителност, защото  еврото е било пуснато, като тези дисбаланси не може да бъдат коригирани чрез по-нататъшни заеми от севера или чрез натискане на юг в депресия. Политическият бушон ще гръмне  преди  тестването на тази реакционна и самоотричаща се политика да доведе до  разрушение."


Бързах да го публикувам, а има още малко за изглаждане и превода и правописа, но ще ми простите 

« Последна редакция: 23 Юни, 2010, 20:36:08 от nachev »

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #4 -: 29 Юни, 2010, 14:25:19 »
0
Nachev - това е от инвестора - интересно е, но е крайно апокалиптично..


Manny
Аватара на Manny
Преглед на профила
Мнения: 15
   
Отговори с цитат
Днес, 12:52
Ето един интересен материал на Джералд Селенте, който намерих. Написал го е през 2009 ако не се лъжа. Малко е дълго затова мога да го поствам на части. Ако на някой му стане интересно нека да пише за да сложа и останалите части

На кратко за Джералд Селенте:
Политически атеист. През 1980г. създава Институт за Социално-Икономически Проучвания в Америка.
Следейки глобалната икономика прави точни предвиждания за движението на световния финансов пазар и историческите следствия свързани с него.
Говори се, че е предвидил сривът на стоковата борса 1987г., колапсът на Съветския Съюз 1991г., азиатската финансова криза 1997г. Последните години постоянно критикува действята на американското правителство и предвижда невиждани за сегашното общество събития.

История от Бъдещето: Тенденции 2012

Есента на 2012 най-голямата възможна депресия се беше разпростряла по цялото земно кълбо. Милиарди са без работа, бездомни и отчаяни. Държави са банкрутирали, международни търговски взаимоотношения са прекратени, неописуемо високи цени, затворени граници.
Националистическите и анти-глобалистките движения са прерастнали в основни течения сред обществото. Имигрантите устроили се на запад по време на икономическия бум са обвинявани за ниското заплащане на труда, за това че отнемат местни работни места и за повишената престъпност – биват излавяни и депортирани по техните родни страни.
Въпреки различията между Голямата Депресия през 30-те и днешната „Най-голяма Депресия” приликите извикват спомени за времената преди Втората Световна Война. От Великобритания чак до Русия се чува ранното биене на военните барабани.
Китай, Виетнам, Индонезия, Сингапур – всички онези, които се бяха втурнали в нечовешкото призводство, за да угодят на ненаситните бизнес и потребителски желания – се борят за оцеляване. Индустриалните Япония, Тайван и Южна Кореа обвиняват Китай за постоянния спад на износът. Вътрешни борби и нестабилност разкъсва Югоизточна Азия.
Мексико, не отдавна желана дестинация за отдих от цяла Америка сега е не по-малко опасно място от Конго, а правителството – това което е останало от него – е също така безкрупулно. Разпрострели се по цяла Южна Америка, преврати и военни конфликти взимат надмощие. Малко нации са пощадени.
В Авганиста, Ирак и Пакистан е все същото, само годината и броят на жертвите е различен. През изминалите 11 години, от както Джордж Буш обеща да докара Осама бин Ладен в Щатите „жив или мъртъв” са постъпили повече съобщения, че някой е забелязъл някъдеЕлвис, от колкото следи от терориста. Военните призовава за още войски, пари и време. Президентът и Конгресът изцеждат хазната и жертват още животи под предтекста да пазят Америка от АлКайда .
Израело-Палестинския конфликт е в същата патова ситуация. А Иран, военно обвързан с Русия и Китай е вече член на Ядрения Клуб, с когото всички се съобразяват.
Богатите на петрол нации загубили милиарди в безрасъдно и рисковано инвестиране на богатството се опитват да се справят с местните бунтовници и спадът на приходите.
Индийското икономическо чудо е изчерпано от чудеса и отново е в условията на страна от Третия Свят. Изострените отношения с Пакистан предвещават ядрен конфликт.
Канада, Австралия и Нова Зенландия също не са в чудесна форма, но в сравнение с другите страни са райски примамливи.
Африка си е Африка. Не се е променила много. Корупция, бедност, престъпност. Деспоти и диктатори придобиват контрол и власт. Новите завоеватели се изправят срещу старите. Борба за природните богатства, които земята дава.
Малко са нациитеи жителите, които се отърваха. Видели навреме задаващите се тенденции чрез умни решения и доза късмет се възползваха от инвестиции в собствени енергийни източници.
Бизнеси учещи ни как да оцеляваме се развиват доста добре на фона на другите. „Оцеляване” продава и се е превърнало в търговска марка. По време на обтегнати международни отношения и затворени граници цената и търсенето на двойното или мултинационално гражданство се е покачила.
Но оцеляването щеше да е много повече от оръжия и консерви. Искаше се емоционална и психическа подготовка.
Реалити шоутата – „Сървайвър”, „Колонията” и др. - през 2009 почукваха от екрана на онази омагьосваща ни кутия, но тогава нямаше такъв страх от наближаващото. Дори списания като The Economist излизаха със заглавия: „After the Storm: How to make the best of the recovery.” Или: „След Бурята: Как да извлечем максимална полза от възстановяването.” Политици, финансови гурута, нобелови лауреати, които - с някои изключения - не предвидиха рецесията, сега - отново с някои изключения - излизаха със съобщения, че краят й е дошъл.
На улицата обаче нещата стояха по друг начин. За шофьорите, дърводелците, търговците, счетоводителите, ресторантьорите, колежаните и за много други нямаше възстановяване. Ниско платени работи, загуба на работни места, без успех в търсенето на нова работа - това беше действителността. Но не и в света на медиите.
Америка беше заляна с невиждана от обитателите й по размери престъпна вълна от безцеремонни политици и финансисти. Не минаваше и седмица без Вашингтон или Уол Стийт да извършат престъпление. А ако имаше публични личности с опониращи мнения, те бяха обявявани за луди и даже обвинявани от правосъдието. За всичко това се грижеше и Холивуд впрегнал всяка една стотинка от развлекателната си индустрия.
Разбира се действията на момчетата с костюмите от Уол Стрийт бяха завоалирани с думи, чието значение бе неизвестно за широката публика. Беше се случил най-големият банков обир, само че обрани бяха хората, а не банките. Банките бяха обирджиите. Хиляди страници с нови закони минаха през конгреса и бяха приети без дори да бъдат прочетени: спасителни планове, стимулиращи пакети, изплащане на задължения, купуване на задължения. Извършено бе престъпление, което беше наречено законодателство. Всички американци и техните наследници бяха нагърбени с дълговете на финансовите институции, така наречените „Незаменимите”. За взимането на това решение нямаше дебати. Какво в крайна сметка щеше да се случи ако тези финансови институци се сринат? Единствено незабавните действия можеха да предотвратят катастрофата. Но каква щеше да е тази катастрофа с която плашеха обществото?
Нищо повече от вече позната ни стратегия с всяване на страх. Икономическа версия на онази, която се използва за войната в Ирак. Предлога беше друг, но играта същата. Без място за дебати.
По време на криза всяко общество се осланя на своите лидери, вярвайки безрезервно в техните намерения и винаги изискващи незабавни действия. Без време да се мисли. През 2009 година малко хора си спомняха войната на Бил Клинтън. Фактите проговарят след време: „Kosovo’s Plight Exaggerated.”, прочетете заглавието на 1 July 1999 на USA Today. “Many of the figures used by the Clinton Administration and NATO to describe the wartime plight of Albanians in Kosovo now appear greatly exaggerated …” - „Много от използванито от администрацията на Клинтън и НАТО доказателства да опишат ситуацията на албанците в Косово се оказаха силно пеувеличени...”
Историята се повтаряше, след това дойде 11 Септември, после Авганистан и Ирак. През 2009 година президентът Обама не измени на традицията. Някои видяха на време заващите се тенденции: замразяване на чужди авоари, ограничаване на интернет свободата, затварянето на границите, арести и прочие. Скоро щяха да бъдат част от ежедневието. А когато най-лошото предстои да се случи, тези които не предприемет мерки и неса готови да рискуват те губят.
До 2012 година - геополитическите опасности, икономическия армагедон, повишението на престъпността, нарко войните, тероризма, гражданското неподчинение – щеше да има много възможности лидерите по света да играят най-страшните си козове, за да може лековерните да бъдат парализирани. А скептиците невъзможни за убеждение щяха да подлежат на драконови мерки, в случай че тръгнат да излизат извън контрол.
Най-страшният коз в ръцете на властта беше, че ако финансовите институции не бъдат подпомогнати от държавата чрез спасителни планове то системата ще рухне и животът който познаваме никога няма да бъде същият. Но щеше линаистина системата да рухне? Щеше ли цивилизацията да спре да съществува беше въпрос, чийто отговор бе оценен на сумата от 14 трилиона долара.
Ето как отговори Обама на този въпрос: „Знаете ли, ако къщата на моите съседи избухне в пламъци било то от цигара в спалнята или от неизключен котлон, моята реакция ще е да спра пожара да се разрастне и до моята къща.” След около седем месеца Бен Берненке, изпълнителния директор на Федералния Резерв, отговори аналогично на същия въпрос: „Ако имаш съсед, който пуши в леглото си или пък пали огън в къщата си и ако вие си казвате: „Не ми пука, няма да викам пожарната” – това е нормално според мен.Но ако къщите са ви дървени и са една до друга? Мисля че всички ще се съгласим с действията по потушаване на пожара. А след това ще се запитаме как да накажем съседа и какви мерки за бъдеще да предприемем това да не се повтори.”
Такова сравнение с финансовата ни система беше непростима лъжа, непоправима глупост, но медиите го изтълкуваха като мъдро и логично. Ами ако съседът ви е комарджия и загуби къщата си на залог във Вегас. Ще трябва ли целия град да плаща дълговете на съседа, за да си изплати обратно къщата. А още повече да му се дават компенсации, за да може да лети първа класа до Вегас и да играе хазарт отново?

А тук има по-пълен превод - http://www.voininatangra.org/modules/ipboard/index.php?showtopic=2649

Оригиналът е тук : http://pakalert.files.wordpress.com/2009/10/future-trends-2012-celente.pdf
« Последна редакция: 29 Юни, 2010, 16:15:39 от Imotenbalon »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #5 -: 29 Юни, 2010, 16:54:24 »
0
Имотенбалон,
 Този текст и на мене (дори и на мене  :) ) ми идва в повече!
Изчетох го (първата част, а другата просто копирах)  и трябва да споделя, че макар и силно тонирани, нещата са представени от формално-логична гледна точка не чак толкова абсурдно.

Ужасите ... те са ясни, те нямат край !

Друго ми направи впечатление и не мога да се въздържа.

Цитат
Малко са нациитеи жителите, които се отърваха. Видели навреме задаващите се тенденции чрез умни решения и доза късмет се възползваха от инвестиции в собствени енергийни източници.
Този цитат ми се наби в погледа.
Малко преди този цитат  в някакъв позитивен смисъл вече са споменати  Канада, Австралия и Нова Зеландия.
Пак формално може да се приеме, че визираните в цитата страни са други, ерго различни от  Канада, Австралия и Нова Зеландия.
Доколкото става дума за събития, които са непосредствено предстоящи, а от друга страна се  говори за отърваване чрез умни инвестиции в енергиини източници, то оцевидно тези инвестиции вече са извършени, ли са в ход.
ЗНАЧИ .... тези страни са вече ЯСНИ!
Кои са те  ?


Друго. Името н а Джералд Селенте ми беше странно познато. Чукнах да му видя муцуната. Ами, разбира се, той е чест гост на разни предавания, които споделят, колко са прецекани нещата.

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #6 -: 29 Юни, 2010, 20:07:06 »
0
Несериозно е това. Постапокалиптични филми има достатъчно, ако искате да се плашите - ходете гледайте тях.
А това за собствените енергийни източници, извинявай начев, ама е една от най-големите глупости в статията. Източниците или ги имаш, или ги нямаш. Ако имаш достатъчно финанси можеш да се активираш, но в краткосрочен период и със съществуващите сега технологии нищо сериозно не можеш да направиш. Отделно че при глобален разпад на системата, енергията ще ти е от последните грижи.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #7 -: 29 Юни, 2010, 21:30:23 »
0
Несериозно е това. Постапокалиптични филми има достатъчно, ако искате да се плашите - ходете гледайте тях.
А това за собствените енергийни източници, извинявай начев, ама е една от най-големите глупости в статията. Източниците или ги имаш, или ги нямаш. Ако имаш достатъчно финанси можеш да се активираш, но в краткосрочен период и със съществуващите сега технологии нищо сериозно не можеш да направиш. Отделно че при глобален разпад на системата, енергията ще ти е от последните грижи.

Абе, Пантер! Нещо има шум по линията  :)

Аз не твърдя, аз се упражнявам във формална логика и се опитвам да разбера какво ли иска да ни каже авторът !

Въпросите ми са очевидно риторични, видимо не намирам отговор и си оставам озадачен.

Споко, пак сме на едно мнение, както в преобладаващата част от случаите  ;)

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #8 -: 29 Юни, 2010, 23:04:58 »
+1
Джералд Селенте: Предстоят ни времена, които не е видял никой от живите, твърдеше Джералд още преди 2 години. Сега той предупреждава, че в близките 3 години доларът ще се обезцени с 90 процента. Според прогнозите на Селенте цената на златото ще скочи до 2000 долара за унция. За нефта обаче пророкът пази мълчание. Но от набелязаната от него тенденция излиза, че и черното злато ще поскъпне много.
Световната икономическа криза е едва в началото си и може напълно да промени днешното съотношение на силите в света, заяви в интервю за белградския вестник "Вечерне новости" Джералд Селенте, основател и директор на прочутия "Тренд рисърч" институт в Ню Йорк.

Вестникът припомня, че през последните 30 години Селенте точно е предвидил всички основни събития в световната икономика и политика, например широкото използване на бутилирана вода, разцвета на търговията по интернет, тенденцията за по-неофициално облекло на работа и на улицата.

На въпроса какъв съвет ще даде за това къде да се влагат пари сега, когато светът трепери под икономическата криза, той отговаря: в алтернативната енергия, генното инженерство и особено в производството на здравословна храна и във всичко, свързано със здравето на хората.

"Обикновеният човек трябва да стане колкото е възможно по-независим от системата, т.е. сам да "отглежда" храната си и да си осигурява енергийни източници. Разбира се, трябва да пестите, да не взимате кредити, да не живеете над възможностите си. Купувайте злато", съветва Селенте

http://www.trendsresearch.com/journal.html
« Последна редакция: 30 Юни, 2010, 06:52:49 от antoninus_pius »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #9 -: 30 Юни, 2010, 13:14:32 »
0

Panther,

Лека полека се случва в написаното. Начев направи опит да чете между редовете, за да се ориентираме, ако можем, кои страни биха останали стабилни, респективно и техните валути?

Аз обърнах внимание на друго, продиктувано от желанието ми, да се ориентирам - къде сме ние. Няма начин, да няма печеливши ходове. Малките се оказват много по-стабилни и печеливши, спрямо големите. В случая - ферми.

Освен това, отражението на нет пространството върху бизнеса, ако щеш и върху цените на имотите. Рано или късно, ще се разместят сегментите и при тях, както и ще възникнат покрай това, нов вид дейности.

 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #10 -: 31 Юли, 2010, 17:28:16 »
0
Едно интересно четиво, което дължим на сайта Гласове на Я. Дачков
Преподобният  Райт написал :




Икономика, изградена върху желания и липси
31.07.2010 г. 09:10 ч.
[Отпечатване] [Изпрати на приятел]

*Никълъс Т. РАЙТ, епископ на Дърам
Икономика, изградена върху желания и липси

Умишлено насочих интереса си към този проблем, тъй като се притеснявам за човек от моето семейство, който е попаднал в сърцето на сегашната криза (той е доста възрастен, в „Лемънс” и трудно заспиваше през последния месец). Не, аз „не вярвам в икономиката”. Опитът ми от лекциите, четени пред икономисти било то в Оксфорд или в Лондон, показва, че подобно на метеоролозите – макар да могат да ви кажат как са работили моделите от миналото и какво ще донесе близкото бъдеще – те също не осъществяват контрол върху времето и редовно изпадат в недоумение и почуда.

Често се случва, когато задавате ключови въпроси на ключови личности, крупното банкерство и международната финансова система удивително да ви напомнят гигантска и сложна система за залагания на конни надбягвания – игра, в която се заемат достатъчно предни позиции, така че с времето и с проблемите, които ще връхлитат, вие да сте с няколкото хода напред по друга сделка.

Още преди две поколения иронични коментатори като Томас Стърнс Елиът и Клайв Стейпълс Луис отбелязаха, че както в Библията, така и в Корана е забранено да се използват пари, за да се правят пари, тоест за извличане на изгода, както и че цялата съвременна западна икономика, а днес в по-голяма или в по-малка степен – и световната, е изградена именно върху тази система и върху нищо друго. Иронията е в това, че (в светлината на моралния антагонизъм на „Запада” срещу исляма в последните години) някои страни и естествено, моята собствена чрез съвременното ѝ законодателство тихо въведоха разпоредби, даващи на мюсюлманите правото да „правят бизнес” под най-различни форми, така че да съхранят „живи” своите закони (или по-точно някаква тяхна версия). Никой обаче не предложи да се приемат подобни норми и за евреите, и за християните.

Всичко това ме навежда на мисълта, че вероятно в съвременната ни култура са се загнездили дълбоко различни видове болести и че не би трябвало да се учудваме, когато – от време на време – те избухват като епидемия, както се случва сега. Разбира се, има болести, траещи дни, и болести, траещи часове, последици от договореностите, постигнати в средата на 90-те години на миналия век – подобно на съглашението от Бретън Уудс и сходните с него мерки, замислени да превърнат западните икономики в процъфтяващ бизнес за сметка на Третия свят: нещо, което те продължават да правят. Всеки път, когато спомена проблема със световния дълг, ме залива порой от недоволни гласове. Аз обаче все още не съм видял някакви наистина добри аргументи в подкрепа на една система, в която богатият става по-богат на гърба на бедния. И въпреки че има множество светли, честни и щедри хора, които работят в системата, тя като цяло се нуждае от далеч по-критичния анализ на компетентните за това, отколкото повечето християни се осмеляват да предложат. Без съмнение начинът, по който „културата на дълга” се движи спираловидно – спомнете си, че кредитните карти и всички подобни на тях са много, много скорошно изобретение и че идеята да „искаш, без да е нужно да чакаш” (т.нар. „комерсиален хедонизъм” – б.пр.) съвсем доскоро беше схващана като признак за морално израждане – е съществен индикатор за социално заболяване, при което, също както и при лотариите, бедните ефективно биват облагани с данъци от страна на богатите, които междувременно не спират да ги питат: „Е, какво – не се ли забавлявате?”.

Това не е диагноза; това е знак, сочещ пътя към едно-единствено нещо. Аз обаче нямам готово лекарство, което да предложа в случая. Какво означава в тази ситуация „съжалявам и вярвам”? Не съм съвсем сигурен… Единственото нещо, което знам, е, че е необходима светла щедрост. Отказът от парите е първата велика стъпка към тяхното детрониране като идол. Докато продължаваме да сме култура, кланяща се на мамона, ние ще трябва да бъдем готови и да плащаме – в съвсем буквалния смисъл на думата – цената, която идолите винаги са изисквали.

*Н. Т. „Том” Райт е епископ на гр. Дърам, Англия – дом на едни от най-красивите катедрали по света. Той е и особен богослов, който предизвиква уважение както у консерватори, така и у либерали. Неговите над четиридесет книги включват провокиращи заглавия, като: „Просто християнин”, „Юда и Евангелието на Иисус”, „Последната дума”, „Павел” и „Злото и Божията правда”. В продължение на двадесет години той е преподавател по Нов завет в университетите Кеймбридж, Макгил и Оксфорд.

Източник: washingtonpost.com

Превод от английски: Ивайло Вътев

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #11 -: 04 Октомври, 2010, 16:58:24 »
+1
Малко да събудя темата.
Пускам превод на една статия, която може и да е интересна някому.
Подходът и изводите не са новост и изненада.
Има малко данни от имотния пазар на САЩ,  което си е право в целта, с оглед на форума.
Преводът е малко свободен тук-там, без правописни грешки също не ще да е минало, ама като не давате мангизи - толкова  :)


От:
английски

На:
български

 
Превод на текст или уеб страница
П          Превод от английски на български
Икономикс на  Реалността
от Llewellyn З. Рокуел, младши
Наскоро публикувано от Llewellyn З. Rockwell-младши: "Встъпването" на държавата се провали.

 
 

Като културна особеност, ние хората  харесваме нашата реалност, каквато я предават  по телевизията, но изглежда  и се противопоставяме  в икономиката.

За период от вече повече от две години и дори повече, в зависимост от вашата лична схема за запознаване с действителното състояние, федералното правителство води война срещу реалността на невероятния  ценови балон, надут чрез ФЕД в областта на на недвижимостите, с разпростиращ се ефект и на останалата част от икономическия живот.

Този балон трябва да се взриви с оглед на възстановяване на някакъв здрав разум в икономическата среда. Не трябва да има никакви съмнения в тази връзка.
Практикуваните Политики бяха обаче в посока на това да се излага многословно на хартия онова, с което не искаме да се справим в действителност като безспорен факт. Фактите, обаче, няма да си отидат.

Трябва ли да се направи телевизионно шоу, за да накарате Вашингтон да погледне действителността в очите?

В FDIC признаха , че 829 банки са на ръба на фалита. Това е един от десет. Само 118 са фалирали през тази година, но те щаха да са много повече ако отсъстваше намесата на ФЕД. В същото време, не са учредени нови банки в САЩ през последното тримесечие -, което се случва  за първи път от 38 години насам. Що се отнася до действителната  стабилност на банките, то тя е само в областта на някакви предположения.
Колко лоши кредити имат те в балансите си, че и кредитодателите и кредитополучателите да са съгласни да извърнат глава, е нещо, което никой не иска да знае.

Тогава наред иде и една друга тема, която никой не иска да обсъжда:  това са ценитеа на жилищата. Те трябва да паднат още. Вашингтон опитва да ги подкрепя с около 18 различни програми от ипотечни изкупувания до данъчни схеми. Това забави падането на цените за известно време. Но те започнаха да падат отново, в посока на мястото, където природата иска да ги закара.

Проблемът е, че не може изкуствено да стимулираш и предлагането, но и търсенето на по едно и също време. Ако субсидираш жилищното строителство и това доведе до строежа на повече къщи, то ти едновременно прилагаш и натиск върху цените на къщите, които са в момента на пазара. Ако субсидираш закупуването на  къща, насърчаваш и продажбата на къщи, която води до една реалност на наситения пазар на недвижимости, която се изразява в цените на жилищата.

Няма начин щото централните плановици да заобиколят и подминат този проблем, освен ако те самите едновременно строят и купуват къщи от  себе си, а нас останалите ни държат далече от този процес. Това може да помогне за разкрасяване на  жилищните  данни, но  не прави нищо за промяна на пазарните реалности. Merrill Lynch, всъщност, е публикувала доклад, който показва, че има пресищане на пазара със строителна продукция, което няма да му позволи да се нормализира за още пет години и който предполага известно разумно забавяне в темповете на строителството.

Правителството Вече е направило всичко по силите си за да се преодолеят пазарните сигнали, като в същото време се опитва да накара сигналите на пазара  да действат  по начин, който съответства на политическите приоритети. Проблемът е, че не можеш да направиш и двете. Вие трябва или да се основавате на пазара или да го отмените.
\
Същото важи и за нивата на безработица, които са трайно високи. Сега, какво ви говори фактът, че има значителен излишък от работници, в сравнение с броя на възможности за работа? Това означава, че в някои сектори, работните места се продават на твърде висока цена. Има начин да се оправи този проблем. Можете да намалите минималната работна заплата, да намалите  разходите за наемане, или работниците могат да намалят гарантираните си надници.

Така, както са сложени нещата, Вашингтон не прави нищо за оправянето на някои от тези грешки и по този начин, разбира се, безработицата  продължава да бъде много висока. Много млади хора в действителност  се изтеглиха от пазара като се върнаха на училище, за да се избегне плащането на студентски заеми. В държавните университети се радват да си вземат парите.

Добър показател за бъдещите бизнес условия е търговският  и индустриалният заем.
Те продължават да падат като хвърлени от някоя висока скала. Как се справят от ФЕД  с това? Със задържането на краткосрочните лихвените проценти на възможно най-ниски  нива, така че по този начин банките няма какво да спечелят от даване на кредити, както и потребителите няма какво да спечелят от спестяване. Не е умно.

В същото време дългосрочните лихви се държат ниски чрез съществуването на доктрината „твърде големи, за да бъдат оставени да фалират” за ипотечните холдингови дружества, като например национализираните  Freddie Mac и Fannie Mae.
При един истински пазар не съществува разпореждане къде да се лихвените проценти, а те просто щяха да бъдат достатъчно високи, за да се компенсира риска. Когато не съществува риск, или когато рискът е социализиран, ще видите един  абсурден сценарий на намаленията на лихвите по време на най-голямата ипотечна криза в американската история.

А основната разлика между сега и 1930 се отнася до стандарта на живот на самите потребители. Всеки човек сега все още пазарува, все още поддържа висок стандарт, все още се храни навън, все още харчи разточително. Но как и защо? Отговорът е в потребителския кредит, който е намалял, но не и  дори почти пропорционално на намаляването на икономическите перспективи.

Тези възможности не са съществували през 1930. Хората е трябвало да живеят в рамките на техните разполагаеми средства. Днес всички ние можем да продължаваме да заблуждаваме себе си толкова дълго, колкото е възможно.

Дали дори искаме да се  повишат ужасните обекти на държавно финансиране?
Нека да не ходим там.

Достатъчно е да се каже, че цялата система днес е пропита с изкуствена хитрост и, че това просто не може да продължи. Какво да направим сега?  Провежданият сега курс ще доведе все по-далеч и по-нататък към една катастрофа. Единственият действителен отговор е посочено от Лудвиг фон Мизес през 1931 г., в едно есе в книгата за „Причините за икономическата криза”.

Мизес пише през 1931 г., както следва, и  наистина няма какво да добавим към този анализ:

"Тежки гърчове на икономиката са неизбежен резултат от политики, които спъват пазарната активност,  която е регулатор на капиталистическото производство. Ако всичко възможно е направено за предотвратяване на пазара да изпълни функцията си  си за привеждане на търсенето и предлагането в балансирано състояние, то тогава не  трябва да ни дойде като нещо изненадващо, че се случва  сериозна несъразмерност между предлагането и търсенето, тя продължава във времето, множество от стоките остават непродадени, фабриките остават тихи, милиони са безработните, нищетата  и мизерията се увеличават и най-накрая, в резултат на всичко това, в областта на политиката намира широко разпространение един разрушителен радикализъм.

"Периодичното връщане на кризи от цикличните промени в условията за бизнес са резултат от опитите, предприети многократно, да бъдат  подбити лихвените проценти, които се развиват естествено на неманипулирания пазар. Тези опити да се подбиват безпрепятствено пазарните лихвени проценти се извършват чрез намесата на банковата политика – като се започнне От кредитната експанзия, през създаването на допълнителни непокрити ценни книжа, заприхождаване на депозити – все средства с цел да се доведе до бум.

"Кризата, от която сега страдаме е също от този тип. Обаче тази криза надхвърля далеч рамките на типичната депресия в рамките на  икономическия цикъл, не само по мащаб, но и по характер – заради интервенциите върху  пазарните  процеси, които предизвикаха кризата, и не се ограничават само да оказват влияние върху размера на лихвата. Интервенциите пряко засягат заплатите и цените на стоките, също ....

"Всички опити да се излезе от кризата с нови интервенционистки мерки са напълно погрешни. Има само един начин за излизане от кризата. Откажете всеки опит за предотвратяване на влиянието на пазарните цени върху производството Откажете се от  осъществяването на политики, които целят да се фиксират и уставовят лихвени проценти, заплати и цени на основните стоки, различни от тези, които пазарът показва. Това може да противоречи на преобладаващото мнение. Това със сигурност не е популярно. Днес всички правителства и политически партии имат пълно доверие в намеса и не е вероятно, че те ще изоставят своите програми. Въпреки това, вероятно   не е твърде оптимистично да се предположи, че тези правителства и партии, чиито практики са довели до тази криза някой ден ще  изчезнат от сцената и ще се освободи  място за хора, чиято икономическа програма води не до унищожение и хаос, а до икономическо развитие и напредък. "

4-ти септември, 2010 год

Llewellyn З. Рокуел, младши [го прати мейл], бивш редакционни асистент на Лудвиг фон Мизес и конгресен началник на щаба на Рон Пол е основател и председател на Мизес институт, изпълнител за имоти на Мъри Н. Ротбард, и редактор на LewRockwell.com. Вижте книгите му."

Не знам, какво да мисля!
Като писано вчера. Обръща някои от представите ми за случилото се през 30-те.

Оригиналът



Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #12 -: 05 Октомври, 2010, 11:50:01 »
0

Япония издаде вчера предупреждение към поданиците си да бъдат бдителни при пътувания в Европа поради опасност от терористични атаки. Канадското външно министерство предупреди неофициално сънародниците си да внимават на Стария континент само ден след като САЩ и Великобритания излязоха с официална позиция в подобен дух.

Макар Токио да не споменава конкретна държава, а предупреждава сънародниците си "да бъдат предпазливи в обществения транспорт и при посещения на популярни туристически места", Германия, за която европейски антитерористични служби предупредиха, че е обект на планирано нападение, заяви повторно вчера, че няма данни за конкретна заплаха. Германските служби се отнасят скептично към заплахите, цитира официален представител агенция "Франс прес".

Според информация на британския в. "Гардиън" японското предупреждение, което е необичайно поради дистанцираната позиция на Токио във войната между ислямистки терористични групи и Запада, не е продиктувано от конкретни разузнавателни данни, а е резултат от издадените по-рано предупреждения от Вашингтон и Лондон.

Член на японското правителство, цитиран от "Асошиейтед прес", твърди, че предупреждението е знак колко сериозно страната му взима световната загриженост от терористични нападения.

Поради същите съображение Чехия разпореди вчера засилена охрана на пражкото международно летище. Това съобщи по държавната телевизия заместник вътрешният министър Михал Мороз. Той допълни, че е усилена охраната и на стратегически обекти, макар страната му да не разполага с информация за планирана атака срещу нейни туристически или други обекти.

За разлика от Чехия във Франция хората се притесняват повече от блокиращите страната стачки, отколкото от тероризма, сочи цитирано от в. "Монд" експресно проучване. Франция подобно на Германия не повиши нивото на опасност от терористични заплаха от "общо" на "високо", след като в края на септември представители на европейски служби съобщиха за разкрит в ранен етап заговор за терористична атака от близки до "Ал Кайда" ислямистки групировки.

Според германски експерти, цитирани от "Шпигел", група муджахидини от германския град Хамбург са в основата на последните планирани терористични акции в Европа. Основният източник на информация, разтревожил американското военно разузнаване и ЦРУ, е Ахмад Сидики, който е част от групата и понастоящем е в американски затвор в Афганистан. Не се знае доколко неговите твърдения са достоверни или са част от реториката на "Ал Кайда", продължава "Шпигел", но германски дипломат вече се е срещнал с него.

Предстои Сидики да бъде разпитан на място и от служители на германските служби. В края на миналата седмица източници от пакистанското разузнаване съобщиха, че в сърцето на разкрития заговор са осем германци и двама братя от Великобритания, като допълниха, че в племенната провинция Северен Уазиристан се тренират "десетки муджахидини от европейски произход", допълва американският телевизионен канал "Фокс нюз".

Според пакистански разузнавателни източници, цитирани от "Ройтерс", безпилотен американски самолет е убил с ракетен удар 8 души с германско гражданство при атака по границата с Афганистан.

Заради терористичната заплаха във Великобритания засилиха охраната над членовете на кралското семейство, съобщи в. The News of The World, като се позовава на собствени източници.

Предупреждението не засегна американските авиокомпании

Базираните в САЩ авиокомпании не отчетоха вчера забележим ръст в отмяната на резервации за пътувания, след като ден по-рано САЩ и Великобритания предупредиха гражданите си за увеличения риск от терористични атаки в Европа. От превозвачите обаче заявиха, че може би е прекалено рано да се прави оценка на последствията от предупреждението върху техния сектор. "Полетите ни се извършват по нормалния график и всички операции се движат по реда си", заяви говорителят на "Делта еърлайнс" Карлос Сантос, цитиран от "Ройтерс". "Не искам да спекулирам по въпроса какво ще предприемат пътниците. Трудно е да се каже", продължава той. Според председателя на американската Коалиция за бизнес пътувания Кевин Мичел, цитиран от "Бостън глоуб", бизнесмените най-вероятно няма да променят планираните си пътувания, като евентуално ще се насочат към по-евтини билети. "Най-голямо влияние ще има върху онези, които още не са направили плановете си", продължава Мичел. "Именно те ще забавят решението си, докато няма някаква яснота около цялата ситуация." Колкото до американските туристи вече на европейска почва, предупреждението просто ги е накарало "да повдигнат рамене", коментира "Асошиейтед прес".

http://dnevnik.bg/sviat/2010/10/04/971510_misteriozna_teroristichna_zaplaha_nadvisna_nad_evropa/

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #13 -: 09 Октомври, 2010, 22:10:44 »
0
Аз ще бъда по-кратък.
В сряда бях на концерт на Карлос Сантана в Анверпен.

...


Не знам дали е възможно да се опише такова преживяване... Бендът - фантастика! Денис Чембърс... Дейвид Матюс... Бени Рийтвелд... А перкусионистите бяха извънземни...
Самият Карлос Сантана няма равен.

Разкошно беше.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #14 -: 10 Октомври, 2010, 02:14:21 »
0
Блазе ти, блазе ти... Голям кеф е да се слушат на живо гениални и изключително професионални музиканти...
I say what I do and do what I say.