Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 665946 пъти)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #405 -: 29 Март, 2011, 17:14:31 »
0
http://www.darikfinance.bg/novini/52179/%C4%FF%ED%EA%EE%E2+%ED%E0%E3%E0%E7%E8+%F4%E8%F1%EA%E0%EB%ED%E8%FF+%F0%E5%E7%E5%F0%E2

Последната статистика на БНБ показва в какво отчайващо положение са финансите на България, каза пред DarikFinance.bg инвеститорът Георги Костадинов. От седмичния баланс на Управление „Емисионно“ се вижда, че към 25.03 задълженията към правителството и бюджетните организации в пасивите на БНБ са в размер на 3.833 млрд. лева.

Само седмица по-рано, правителството държеше в БНБ с 180 млн. лв. повече, или 4.012 млрд. лв. А преди месец, към 25 февруари, правителственият резерв в БНБ беше 4.19 млн. лв., или резервът в рамките на 30 дни е намалял с над 350 млн. лв.

Задълженията на БНБ към правителството са основната част от фискалния резерв на България, обясни инвеститорът – финансист. Пари от фискалния резерв са депозирани и в търговските банки, но техният дял е малък, от порядъка на 200 или 300 млн. лв.

Следователно в момента фискалният резерв е намалял значително под определените в Държавния бюджет за 2011 г. минимално 4.5 млрд. лева. Изглежда знаейки какво прави, Дянков успя да наложи резервът да се изчислява в края на годината, когато има възможност да повлиява на размера му.

Георги Костадинов, който е читател на DarikFinance.bg, отправя остри критики към управлението на финансовия министър Симеон Дянков: „Дянков говори за бюджетна стабилност, за да отклони вниманието, докато изхарчи и последния лев“ - твърди той.

Според изчисленията на Костадинов, от края на миналата година, когато възлизаше на около 6.2 млрд. лева, досега фискалният резерв се е свил с 2.4 млрд. лв.

Българската финансова система ще има проблеми на предстоящите банкови стрес – тестове, счита още инвеститорът. Въпросът е в българските ДЦК. Високата ликвидност, с която се хвалят българските банки, е измамна, тъй като банките държат основно български ДЦК, а те не са истински ликвиден актив, най-малко защото не се търгуват свободно на международните пазари.

„Действително ли смятате, че рискът Португалия да обяви неплатежоспособност е по-висок, отколкото да фалира България?“ - пита инвеститорът, който се свърза с DarikFinance.bg по телефона.

Според Костадинов, коренът на бъдещите проблеми се крие в самия български финансов модел. Банките привличат парите на населението с високи лихви, а тъй като бизнесът е в стагнация, вместо да инвестират тези пари като кредит за предприятията /“моторът на икономиката отдавна е загаснал“/, банките предпочитат да закупуват ДЦК.

Но тъй като доходността на ДЦК пада – по ред причини – банките са принудени да намалят лихвите. Въпрос само на време е населението да се откаже да държи парите си на депозит, което ще остави банките на сухо. Не може обаче да се очаква българите да се пренасочат към по-сложни финансови продукти, тъй като финансовата им грамотност е ниска. Тоест, буркан банк е напълно вероятна перспектива.

Освен фискалният резерв – държан предимно в БНБ, България притежава резерви в Сребърния фонд и във Фонда за гарантиране на вземанията на гражданите. Финансовото министерство вече посяга към Сребърния фонд, което е красноречиво потвърждение на опасенията за назряваща нестабилност, според Костадинов. Във Фонда за гарантиране на вземанията на гражданите в момента има 1.3 млрд. лв., от които обаче само 600 млн. лв. са ликвидни.

Същевременно дефицитът на Националния осигурителен институт само за януари е 428 млн. лева – формиран от около 250 млн. лв. приходи от осигуровки и 678 млн. лв. плащания по различните фондове. Ясно е, че пари и за пенсии, и за здравеопазване няма, коментира Костадинов. Какво ще изберете? Правителството ясно показва какво е избрало, тъй като от януари 2011 г. не са правени плащания за болниците.

Трябва ли Дянков – който има американски паспорт – да изхарчи и последния лев от резервите, преди да признае, че има проблем? - пита инвеститорът.

Ако резервните активи на България продължат да намаляват, примерно заради съкращаване на депозитната база на населението в банките и съответно намаляването на ЗМР, държани от банките в централната банка, ще се наложи да се изтеглят левове от обращение.

Механизмът как това може да се осъществи на практика още е неясен, но последиците от такъв развой на събитията са напълно ясни: продължаващо задълбочаване на икономическите затруднения за населението и вероятно отново рецесия.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #406 -: 29 Март, 2011, 17:27:12 »
0
Къде са Маранди и Асен? Ще стане изключително интересно ако се включат.

Ето какво писа Маранди точно преди година:

29.03.2010 14:06 - Прогноза за пролетта на 2011 годинаАвтор: marandi Категория: Бизнес   
Прочетен: 5141 Коментари: 41 Гласове: 7
Последна промяна: 29.03.2010 14:36

 

Един сценарий, който "никога" няма да се случи в България?

*Забележка: Прогнозата е при условие, че се запази валутния борд, не се актуализира бюджет 2010 и обезценката на еврото спрямо останалите водещи валути е в границите от 10%.


- спад на БВП - 8-9%
- безработица - 16-19%
- лоши кредити - 18-20%
- ударно нарастване на държавния дълг ( нужда от външно финансиране ~ 4-5 млрд. евро )
- спад в цените на недвижимите имоти от още 25-30% ( като най-голям в абсолютни стойности ще бъде в четирите най-големи града: София, Варна, Пловдив, Бургас спрямо средния спад за страната )
- инфлация 5-6%
- повишаване на косвените данъци за потребление ( акцизи, мита, ДДС като цяло за 2010 )
- рекорден брой фалити на малки и средни фирми
- замразяване и орязване на заплатите в бюджетната сфера + пенсиите
- още 2-3 рокади в правителството при министрите + голяма вероятност от предсрочни избори
- поредната емигрантска вълна към чужбина ...


Не е много оптимистично и съжалявам, за което! Отлагането на реформите във всички сфери, води до това, че за дъно на кризата изобщо не може да се говори и тя продължава да ескалира.

Успех
« Последна редакция: 29 Март, 2011, 17:29:53 от Невидимко »

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #407 -: 29 Март, 2011, 23:02:44 »
0
Маранди, човек с много добра финасова грамотност, е направил предвиждания, които се базират на статистика, анализ и на рационалност, при условия на свобден пазар. Но за него не е било възможно да предвиди антипазарните абсурди на сегашното правителство. В обстановка на реставрация на бай тошовия модел на управление и при директни действия за закриването на свободния пазар горното предвиждане се превръща в оптимистично. Ако само с това се разминем, то ще е цяло щастие...
Дори апокалиптичният Асен никъде не е споменавал реставрация на крайно леви идеи и официална заявка за репресии спрямо търговците, които между другото са в пълен ход.
Но ето, че Бойко Борисов изненада всички анализатори, с изключение на няколкото психиатри, които списват тук-там. Бруталното въвеждане на еднолична власт и военна йерархия в структурите на висшата държавна администрация е зло, което надминава всякакви числа с минуси отпред.

Ето какво чух днес за няколко минути:
Антисоциалният министър по някакво радио откри от нищото 7% повишаване на производителността. Сигурно ВЗ е казал на ББ, че като спрат биодобавката ще вдигнат със 7% производството, ама Рапона кой знае какво е разбрал... Значи и доходите ще могат да се повишат предизборно и антисоциалният министър влезе в ролята си на селския идиот, за да разгласи генералската милост. ББ реши да изтрепе рибата с гениалната си идея да раздаде парици и да свали цените... Този сигурно не знае или не помни, че всички така правят. Обаче Дянков директно отрече и каза, че пари за раздаване няма, няма и да има и повече да не му задават подбни въпроси, а да питат антисоциалния от къде смята да вземе пари. Пък после Трайчо също така категорично каза, че работата на правителството е да създаде условия за конкурентна бизнес среда, а не да прилага антипазарни методи и да унищожава цели сектори в полза на едно предприятие, щото от биодобавката цената на дизела се повишавала не с 12ст., а с половин стотинка... а защо Лукойл продават с 6 ст. повече... щяло да се разбере в най-скоро време.. За съжаление трябваше да слизам от колата и не чух какво стана, което е кофти, защото не вярвам медиите да подхванат темата... Първо ще чакат да им се спусне окръжното.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #408 -: 30 Март, 2011, 12:58:40 »
0
Правителството с измама краде от Сребърния фонд
http://money.bg/news/id_691145919

Цитат
Във връзка с намерението на финансовия министър Симеон Дянков да инвестира 20% от Сребърния фонд на Българската фондова борса, както и в купуването на родни ДЦК потърсихме мнението на икономиста от Индъстри уоч Лъчезар Богданов.

Ето какво каза той:

Управлението на Сребърния фонд трябва да е стабилно, а не да подпомага борсата. Смисълът на борсата е да може сама да намира своите инвеститори и ако не се справя с тази задача, то трябва да си зададем въпроса за смисъла от съществуването й.

Важно е да се отбележи, че самият фонд се казва Фонд за гарантиране устойчивостта на пенсионната система. Това идва да покаже, че той акумулира публични средства, които трябва да гарантират, в моменти на рискове, стабилността на пенсионната система.  Действието влиза в пълно противоречие с идеята да се инвестира в българските компании по две причини.

Първо идеята на резерва е да бъде външен, защото ако нещата на макроикономическо равнище се влошат да можеш да разчиташ на средства от по-стабилни пазари.

Втората причина е че на българския фондов пазар няма емитенти с толкова високо качество. Традиционно такива ресурси ако се инвестират в борсови дружества то се избират такива с най-високия кредитен рейтинг(ААА), а такъв няма дори самото правителство. Тези пари трябва да се управляват стабилно и консервативно, допълни Богданов.

Как да инвестираш в компании, на които собственикът може да бъде застрелян пред някой стриптийз бар?  Това си е чиста проба обида към българския гражданин и неговата интелигентност.

Купуването на българско ДЦК със средства от Фонда е изхарчване на парите, както и да бъде обрисувано счетоводно тази операция. Държавата да изкупува собствените си книжа е абсурдно

Не можеш да имаш резерв и след това да го похарчиш.  Не случайно Сребърният фонд е част от фискалния резерв - защото правителството, когато има проблем с изплащането на пенсиите или на дълга да може да вземе от него, за да финансира временни дефицити.

Не може да имаш резерв, който да дадеш обратно на себе си и да го изхарчиш за текущи разходи. При едни фискални затруднения, как точно правителството ще извади пари за да върне на себе си този дълг, коментира икономистът.

Това което се опитва да направи правителството е счетоводна измама. И не само счетоводна - това е измама на всякакво ниво.

Няма как да дадеш сам на себе си пари и да ги изпиеш и после да си сложиш бележка „дължа си 1000 лв."

Всичко това се прави, защото правителството търси всякакви начини да похарчи пари от резерва без да емитира заеми. Защото една крупна емисия на облигации би повишила значително ливхите по дълга, тъй като едва ли ще бъде посрещната с голямо търсене.

Ако в следващите 2-3 месеца излезем с една емисия на дълг от 1-2 млрд. ще пазарът ще реагира така, че ще тръгнем по пътя на Португалия.

В момента финансовото министерство играе на дребно с емисиите ДЦК и избира да се финансира от фискалния резерв именно заради опасенията на Симеон Дянков, че ще трябва да плаща високи лихви.

И тъй като фискалният резерв опря до дъното и стигна Сребърния фонд няма други маневри освен да се освободи и част от неговия ресурс


Родни простотии :)



Конфликтът сред съдружниците на "Труд" и "24 часа" върви към съд



Трактора праща биячи в „Петрол”
« Последна редакция: 30 Март, 2011, 13:01:52 от gogolcho »

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #409 -: 31 Март, 2011, 02:05:58 »
0
Цитат
Купуването на българско ДЦК със средства от Фонда е изхарчване на парите, както и да бъде обрисувано счетоводно тази операция. Държавата да изкупува собствените си книжа е абсурдно

ФЕД изкупува американските ДЦК, което е същото! ЕЦБ изкупува гръцки, португалски, ирландски и н'ам какви си там боклуци и на практика прави същото и финансира всички страни от ЕС (държи правителствата и банките над водата за да не се налага да се спасяват с външни заеми които вече няма откъде да се вземат).
С това не искам да оправдавам ББ&ко - абсолютно куку и асен се оказаха прави. Просто ми се ще да погледнем нещата в перспектива и да е ясно че нещата се сговнят глобално. И политиците навсякъде в момента играят за интересите на банкерите а не на държавите си.  Фед и ецб могат да печатят нови пари  и ще предизвикат обезценяване на валутите си спрямо всяко що годе   оскъдно благо на тоя свят.  Какъв ще е ефекта от действията на нашите  идиоти на фона на тази мрачна инфлационна картинка не ми е особено ясно. Факт е че методично разгонват фамилията на реалната икономика което при каквато и да е глобална околна среда е супер зле. Дано се разминем само с икономически проблеми, че както е тръгнало бб май се пробва да се прави на мр бг-путин.
 *drink11*

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #410 -: 31 Март, 2011, 02:20:09 »
0
хаха, държавите спасиха банките и задлъжняха и понеже няма кой да ги спасява сега банките с парите които са получили от държавата ще изкупят активите й. гениално.

Цитат
Reports Bloomberg: "JPMorgan Chase & Co. (JPM) Chief Executive Officer Jamie Dimon said some municipalities will need to renegotiate their debt and that hundreds of them may “not make it.” “I wouldn’t panic about what I’m about to say,” he said today at a U.S. Chamber of Commerce event in Washington. “You’re going to see some municipalities not make it. I don’t think it’s going to shatter America, I just think it’s a part of the credit cycle." Precisely: and it is precisely the part that JP Morgan comes in and offers sale leaseback offers to said munis, and other ingenious financial solutions that see munis selling their assets to the bank which after the Fed, has the biggest balance sheet, and can thus offer to engage in some even more creative asset-liability mismatch. Also explains why unlike Meredith, Jamie will not only not be asked to come in and testify to congress over his abrasive observations of an insolvent American reality, but will be lauded as a hero as he will provide funding to buy insolvent municipalities a year or two of time, which upon expiration will see Jamie end up with even more assets formerly belong to taxpayers, but by then everyone in the current District of Corruption cadre will be long gone with their part of the spoils. And so the "credit cycle" turns.


http://www.zerohedge.com/article/jamie-dimon-%E2%80%9Ci-wouldn%E2%80%99t-panic-about-what-i%E2%80%99m-about-say

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #411 -: 31 Март, 2011, 11:24:37 »
0
Д. Хюбнер: В следващия бюджет ЕК предвижда повече пари за България
http://www.investor.bg/news/article/114755/264.html

Цитат
В следващия бюджет Европейската комисия е предвидила повече пари за България като една от най-бедните страни в Евросъюза, съобщи пред БНР председателят на комисията по регионално развитие в Европарламента Данута Хюбнер, която започва двудневно посещение в България. Тя ще обсъжда с българските власти управлението на парите от ЕС.

Данута Хюбнер заяви в Брюксел, че слабата местна администрация е основната причина България да продължава да се бави с усвояването на европарите.

“От голяма важност за България остава качеството на местната администрация. Тя трябва да подготвя важните, големите проекти за отделните региони. Трябва да идентифицирате регионалните потребности и да ги превърнете в качествени проекти, за които Европа да плати”, посочи тя.

По думите на Хюбнер, системата за достъп до еврофондовете в България е твърде затворена и се стига до излишна предпазливост.

България, в сравнение с повечето страни от ЕС, има по-малко проблеми с фискалната стабилност и просто не може да си позволи да не бележи ръст на икономиката. Особено като се има предвид, че дефицитът и дългът ви са много ниски, а безработицата е около средната за Евросъюза. Проблемът обаче е, че хората са все така бедни. В резултат те имат по-малко спестявания, от там пък произтича слабостта на банковия сектор, който не може да финансира икономически растеж и еврофондовете остават единствен източник, който е жизнено важно за вас да използвате максимално и без отлагане, посочи Хюбнер.

Целта е да се насърчи България да използва опита на по-старите страни членки в усвояването на еврофондовете. От особено значение е подготовката на проекти, особено на местно ниво. Председателят на комисията по регионално развитие в Европейския парламент смята, че в България все още липсват достатъчно подготвени специалисти, които да изготвят проектите. По думите й, засега една от основните причини за забавеното изпълнение на българските проекти е мудната процедура по утвърждаването на документите в София, преди те да бъдат изпратени към Брюксел.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #412 -: 02 Април, 2011, 01:55:19 »
0
из форумите, цитат на graf:

Цитат
Другаде са проблемите. Другаде.
Има износ на финансови капитали. За месец януари финансовата сметка на страната е на червено с 624.8 млн. евро. На банките пари не им трябват. Тук. Проблемът не е във финансовата ни система. Проблемът не е в банките. Проблемът е в реалната икономика. Колкото и да връткат напред назат парите, банките не ги създават и раждат. Няма такъв цирк. Тези движения по пасива на Емисионно са признак. За нарастваща нестабилност. Що касае тезата на Минасян, че това са ликвидни проблеми, то те наистина са такива, но в сферата на левовото обращение. Няма левове. За този обем БВП който се гони от кабинета няма левове. А бордът има освен добри страни и недостатъци. М1(парите в обращение) може да расте само ако растат и другите активи. Погледни, че Искров прави и невъзможното за да подкрепи паричното обращение. Вътрешното. Та депозитът на Управление Банково в Емисионно е вече близо четири пъти по-голям от преди две години. За да поддържа смешните 7.5 милиарда кешовица.. Да, ама на Искров му липсват парите на правителството. А търговските банки съвсем не са склонни да заключват милиарди без доход у БНБ. А насреща, в реалната икономика нещата са замръзнали. Като леонията. Е щом не може да се арбитрира тук, банките ще го правят навън. Там където фискалната стабилносте е средство, а не цел.
Ще съм любопитен за данните по платежния баланс за февруари. Ще изленат след петнадесет дена. Ако финансовият поток е същия, то външните инвеститори са ни отписали на този етап. Напълно.
Мисля, че ти отговорих на този въпрос: "Втори въпрос какво правят банките с излишната ликвидност при положение, че не дават кредити, и какво става около средата на месеца?"

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #413 -: 04 Април, 2011, 10:45:12 »
0
България живее на вересия – вътрешният й дълг расте всеки месец http://www.forumat-bg.com/ikonomika/1187-balgariya-zhivee-na-veresiya-vatreshniyat-j-dalg-raste-vseki-mesetz

Цитат
г-н Дянков смята, че на него му е подчинена Българската народна банка, което по закон не е така. БНБ представлява самостоятелен институт, при това в условията на валутен борд, със специален така да се каже режим на действие. И затова в случая, ако говоря в прав текст, пускането на облигации за изкупуване на стария дълг чрез направа на нов означава де факто печатане на нови пари, само че във вид на хартийки, като облигации...

 

Кога се случва това?

 

- В момента се случва.

 

И на каква обща стойност са тези „хартийки"?

 

- О, ако някой има съвсем сериозно основание да се занимае с въпроса, ще се сблъска с непреодолими препятствия по отношение на финансовото състояние на страната. Но все пак ако се опита би трябвало да си изясни колко е старият вътрешен дълг и съответно, за да бъде покрит, какъв нов дълг е необходим. Тая сметка г-н Дянков вече я е направил и с благословията на премиера е намерил простото й решение - прехвърляме само дълга на страната за по-късни периоди, когато може би няма да сме управляващи. И вероятно ще е така, дано.В резултат на което, онзи, който ще дойде след нас – да му е яка душата.

 

Защото ще е „прецакан" един път от Милен Велчев, втори път от Симеон Дянков, така ли?

 

- Така. Както вървят нещата ние практически можем да се изправим при положение, в което няма да има никаква невярна величина за инфлация в страната, която към края тази година да надхвърли 5.5% до 7% минимум.

 

А тая тревожна „магия" не е ли засечена от мисионерите на МВФ, те да не са слепи?

 

- Мисля, че не са я засекли, но не защото са слепи. Просто все още се намираме в началния етап на годината и МВФ не прави каквито и да е големи разпитвания, обследвания по отношение на вътрешния резултат на държавните ни финанси. Но в края на годината инфлацията няма как да го скрие и той ще се види, тогава и хората на фонда ще го видят. Да не говорим и за един друг сериозен проблем. Ние живеем така да се каже на доверие – на дълг, който правим във всеки един месец и за който финансовият министър удобно не говори. Става въпрос за търгуване на държавни ценни книжа - ДЦК, които миналата година представляваха почти ежеседмичен тираж. Това са документи на държавни ценни книжа, които имат давност от 5 до 10 години при около 4-5% лихва...

 

Колко е стойността им за миналата година?

 

- За над 1.5 млрд. евро горе-долу са емитирани миналата година. А само за първите два месеца на тази година, на годишна основа, в сравнение са миналогодишните – януари и февруари, продажбите на ДЦК са станали вече фактически 150%. Тоест един и половина пъти повече от тези, които бяха търгувани миналата година през същия период. Което ще рече, че новите два месеца – януари и февруари на 2011-та, представляват 150% дълг в държавни ценни книжа, който по същия начин отива за следващи периоди. Да си помислят ония, които имат намерение да управляват след екипа на Борисов.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #414 -: 05 Април, 2011, 11:29:25 »
0
Българите са намалели с половин милион за десет години
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/04/05/1070447_bulgarite_sa_namaleli_s_polovin_milion_za_deset_godini/


експресни данни НСИ:
http://www.nsi.bg/EPDOCS/Census2011pr.pdf

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #415 -: 05 Април, 2011, 15:17:40 »
+1
При последното преброяване (в ЕС) не било задължително да се посочват изповядвана религия, национално самосъзнание, етническа принадлежност. При едно от предишните преброявания в Англия, когато било задължително да се посочват тези неща, на въпрос за изповядвяна религия над 400 000 човека посочили, че са джедаи...  :D
А у нас също горе-долу толкова са джедаите... обаче няма да си признаят. Но бързината, с която вдигат желязото, може да се обясни само със Силата. А бакър, алумин и бяло (неръждаема стомана) вдигат още по-бързо. Кабелите ги теглят с помощта на Силата и на едно-две мършави кончета, вероятно също джедаи. Достатъчно е да види човек какви снопове с жици тръгват от някой безотчетен електромер, за да разбере, че там населението е с генетична памет и електротехниката я знаят по рождение. Кой знае какво още знаят...
Това нова възможност за българския туристически бизнес! туристи от цял свят ще идват да видят тайния свят на джедаите. Да не говорим, че повечето женски екземпляри приличат на Йода, но малко по едри.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #416 -: 05 Април, 2011, 17:33:19 »
0
Най ми хареса този коментар под статията в Капитал:

С други думи резултатите от преброявенето вече не са актуални, защото за около месец сме намалели с поне още 5 000 души. Както се казваше "последният да изгаси тока".

:)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #417 -: 05 Април, 2011, 18:31:40 »
+1
При последното преброяване (в ЕС) не било задължително да се посочват изповядвана религия, национално самосъзнание, етническа принадлежност. При едно от предишните преброявания в Англия, когато било задължително да се посочват тези неща, на въпрос за изповядвяна религия над 400 000 човека посочили, че са джедаи...  :D
А у нас също горе-долу толкова са джедаите... обаче няма да си признаят. Но бързината, с която вдигат желязото, може да се обясни само със Силата. А бакър, алумин и бяло (неръждаема стомана) вдигат още по-бързо. Кабелите ги теглят с помощта на Силата и на едно-две мършави кончета, вероятно също джедаи. Достатъчно е да види човек какви снопове с жици тръгват от някой безотчетен електромер, за да разбере, че там населението е с генетична памет и електротехниката я знаят по рождение. Кой знае какво още знаят...
Това нова възможност за българския туристически бизнес! туристи от цял свят ще идват да видят тайния свят на джедаите. Да не говорим, че повечето женски екземпляри приличат на Йода, но малко по едри.

+1000

 *rofl*

Нашите джедаи са от едно тайно общество. За това и не си признават. Колкото по-тайно, толкова по-желано.

Рекламно мото за джедайския туризъм- "Навлизане в дебрите на тайнствените БГ джедаи".
Като екстри, може да се добави и допълнително заплащане ОТ туристите, по ценоразпис.

- закачване на жица преди електромер, с голи ръце - 200евро
- отделяне на жица от електропреносната мрежа - 300 евро
- същото, но телефонна - 50евро
- отделяне на метал от пейка, по 10 евро на детайл
- ...

 :D *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #418 -: 05 Април, 2011, 19:12:53 »
0
Красимир Първанов, изпълнителен директор на НЕК, е подписал обвързващо споразумение с "Росатом" за строежа на АЕЦ "Белене". Това е станало въпреки изрично дадения му мандат от правителството, твърди министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Трайков заяви, че Първанов е уволнен, а премиерът е бил информиран. Според Трайков ДАНС трябва да започне разследване дали няма надхвърляне на правомощията от страна на Първанов. Това разбира се не отменя подписа на изпълнителния директор.

 *clap* *bat*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #419 -: 05 Април, 2011, 19:21:36 »
0
Изгонените роми се върнали във Франция след седмица
МАРИЯ МАТЕЕВА КОРЕСПОНДЕНТ НА „МОНИТОР”, ФРАНЦИЯ

Няма резултат от акцията на френския президент Никола Саркози  за депортиране на български роми, показа проверка на „Монитор”. Нашенците са измислили поне три сценария, за да се измъкнат от регламента за престой във Франция. Някои се възползват от правото да пребивават за срок от 3 месеца, след което се връщат до родните си места за седмица-две и  потеглят обратно към Франция. Други се опитват

да представят фалшиви документи, че са пътували до България

след което отново са дошли. Трети просто се укриват от властите, с надеждата, че няма да ги хванат. 

„Бях от върнатите със самолет миналото лято. Седмица по-късно дойдохме обратно във Франция, цяло „Столипиново“ е тук. Поехме обратно с микробуси, камиони, кой с каквото можа”, признава с усмивка Сунай Али от Пловдив на излизане от социалния  ресторант в 19-и район на Париж. Там той току-що е приключил безплатното си меню от зеленчукова супа, леща с пилешко, сирене, кекс, франзела и плодово мляко, без да даде и стотинка. Храната  е предназначена за всеки нуждаещ се и се раздава всяка вечер точно в 19,15 часа.

Веднага след като разбират за присъствието на екипа ни, 20 от общо 30-ината хранещи се в социалното заведение заговарят на чист български и допълват картината на стратегията  за оцеляване на българските роми в Париж. „Живеем по храсти и палатки, правим си къщи от палета, полицията ги разваля, ние пак ги строим”, допълват веднага тумба роми, насядали в трапезарията за социално слаби.

Екстрите, от които се ползват, никак не са малко

категорични са и че нямат намерение да се отказват от тях. „Из целия град има безплатна храна, стига да знаеш къде се раздава, има безплатни бани за всички, ще се върна в България, когато минималната заплата там стане 1200 евро”, категоричен е  Георги Великов от  Пловдив, мускулест и видимо добре облечен, докато довършва безплатното си меню.

Опитите на френските власти да се справят с проблема са неуспешни

„Изпращат ни писма, че трябва да напуснем страната. Сега ни заплашват, че пак ще ни бутат палатките на  22 април”, разказва Александър Атанасов и показва поредния апел от страна на френските власти да напусне територията на Франция. „Проблемът е, че нямаме пари за международни паспорти и имаме само лични карти. Дори да отидем до България, няма как да покажем печат, че сме пътували”, убеден е той. И в това отношение обаче нашенците се опитват да намерят решение. Друг от гостите на социалната кухня  бърза да покаже изфабрикуван на файл в Word билет за web чекиране на авиокомпания Wizz air, който обаче далеч не прилича на реалните документи, издавани от превозвача. „Това го показвам на полицията, за да докажа, че съм ходил до България, и не могат да ме пипнат”, разказва той.


Мускулест и видимо добре облечен, Георги Великов всеки ден посещава социалната кухня.


Цяло „Столипиново“ е тук. Върнахме се обратно седмица по-късно, разказват българските роми.


Александър Атанасов показва поредния апел от страна на властите да напусне територията на Франция.