http://www.akcent.bg/site/news.php?item=1360При тази разлика в цените на биодизела и минералния дизел всеки процент биодизел оскъпява крайната цена на сместа с 0,682 стотинки с ДДС.
При 4% смесване на биодизел оскъпяването трябва да е с 2,73 стотинки. От друга страна сместа с 4% биодизел има редуциран акциз с 1,9 ст., т.е. крайният ефект върху цената на смесеното гориво трябва да е 0,83 стотинки.
Лукойл тенденциозно поддържа неоправдана разлика от 6 стотинки между минералния дизел и дизел B4. Това е резултат на ценовата политика на компанията, а не от по-високата цена на биодизела.
От друга страна с непрестанно растящата цена на минералния дизел и тенденцията към намаляване цената на биодизела в следващите седмици ще намали до нула ефекта от отмяната на задължителното смесване.
Ефекта от отмяна на задължителното смесване ще бъде:
– по-големи продажби на минерален дизел от вносни суровини
– по-високи приходи в хазната от по-високият акциз на чистият минерален дизел.
Още повече България трябва да се откаже от полученото разрешение от ЕК за облекчен акциз на биогоривата и смесите, защото това е отклонение от условията на разрешението.
От горните калкулации следва, че премахването на смесването по никакъв начин няма да доведе до снижение на цените на дизеловото гориво.
Значителен ще е ефектът от премахване акциза на биодизела.
...
Самата логика на такова едно решение е объркана, поради повишението на цените на нефта, България решава да използва само горива от нефтен произход!?
Затварят се българските заводи, намалява заетостта свързана с българските биогорива (земеделие, транспорт, производство на масло, производство на биодизел), намаляват приходите от тези дейности в държавата.
Същевременно внасяме нефт на рекордни цени!
Категорично е ясно, че интересът за премахване на задължителното смесване не е български!